Surpriză majoră în echipa de start a FCSB-ului! Becali a mizat pe un atacant fără gol și cu doar 165 de minute în acest sezon

FCSB Farul Constanta Gigi Becali Ivan Mamut Superliga
Data publicarii: Luni 14 Martie 2022, 20:03
Data actualizarii: Luni 14 Martie 2022, 20:15

FCSB face din nou schimbări în atacul echipei.

FCSB o va întâlni pe Farul Constanța în primul meci din playoff, de la 21:00, LIVE TEXT pe www.sport.ro

Dacă se va repeta scenariul din meciul precedent, când elevii lui Toni Petrea (46 ani) au suferit o înfrângere, 0-2, în ultima partidă contra echipei pregătite de Gică Hagi (57 ani), în campionatul regulat, FCSB se va distanța la 10 puncte față de liderul CFR Cluj, cu 9 jocuri înainte de finalul sezonului.

Însă, antrenorul roș-albaștrilor mizează pe o surpriză în atac împotriva Farului. Ivan Mamut (24 ani) a fost ales în centrul ofensivei în detrimentul lui Andrei Dumiter (22 ani) și Claudiu Keșeru (35 ani).

Croatul a bifat doar 165 de minute în acest sezon de Liga 1 sub comanda lui Edi Iordănescu (43 ani) și Toni Petrea și a fost folosit titular într-un singur meci, cu Gaz Metan Mediaș, 2-1, din 8 august 2021.

Ivan Mamut a fost adus de Gigi Becali la FCSB vara trecută. Atacantul a fost inclus în cedarea lui Ionuț Vînă (26 ani) la Universitatea Craiova, la pachet cu Andrei Burlacu (25 ani).