Surpriză imensă la Rapid! Lobonț a titularizat un portar de 17 ani cu Universitatea Craiova

Rapid - Universitatea Craiova bogdan ungureanu Rapid Superliga
Data publicarii: Luni 29 Aprilie 2024, 18:54
Data actualizarii: Luni 29 Aprilie 2024, 18:54

Rapid București va juca pe teren propriu cu Universitatea Craiova, de la ora 20:30.

Giuleștenii au surprins cu echipa de start, iar Bogdan Lobonț a decis să îi acorde o șansă unui tânăr portar, după accidentarea suferită de Marian Aioani.

Antrenorul care va asigura ”interimatul” la Rapid până la finalul sezonului l-a trimis în joc pe Bogdan Ungureanu (17 ani), aflat la primul său meci ca titular în poarta giuleștenilor.

Rapid a titularizat un portar de 17 ani!

Ungureanu era a treia opțiune pentru postul de portar la Rapid, după Marian Aioani și mult mai experimentatul Virgil Drăghia.

„Bogdan Ungureanu, la primul meci ca titular, la numai 17 ani și 28 de zile”, au transmis giuleștenii, pe rețelele de socializare.

După victoria chinuită de CFR Cluj în fața celor de la Sepsi OSK, Universitatea Craiova are nevoie de o victorie pentru a se menține în cursa pentru locul doi.

De cealaltă parte, Rapid se află pe poziția a cincea în play-off, cu doar un punct obținut în cele șase partide disputate până în prezent, șansele pentru cupele europene fiind doar teoretice.

Zece victorii, două rezultate de egalitate şi şase înfrângeri este palmaresul giuleștenilor pe teren propriu în ediţia curentă.

OUT de la Rapid! Lovitură cruntă pentru giuleșteni

În ultima rundă cu Farul de la Ovidiu, Marian Aioani, portarul titular al giuleștenilor, s-a accidentat și a fost înlocuit la pauză cu Virgil Drăghia, care a bifat primele minute din acest sezon al Superligii la Rapid.

Giuleștenii au anunțat pe rețelele sociale că Aioani va fi indisponibil pentru aproximativ trei săptămâni și sunt șanse extrem de mari să rateze finalul campionatului, din cauza accidentării suferite la coapsă.

”Accidentarea suferită la coapsă de Marian Aioani în meciul cu Farul îl face indisponibil pe goalkeeperul nostru pentru aproximativ 3 săptămâni. Astfel, șansele ca portarul nostru să revină pe gazon în acest final de sezon sunt mici. Recuperare ușoară și rapidă, Marian!”, se arată în comunicatul emis de Rapid.