Super DERBY: Dinamo a batut Steaua cu 3-2: super goluri Danciulescu si Mihalcea! VIDEO

Data publicarii: Marti 16 Martie 2010, 13:21
Data actualizarii: Marti 16 Martie 2010, 13:31

In sezonul 1999/2000 Dinamo batea in Stefan cel Mare cu 3-2 pe Steaua si la finalul sezonului castiga titlul in Romania.

In etapa a 30-a a sezonului 1999-2000, dupa 8 ani de cand nu mai castigase nimic pe plan intern si dupa 9 ani de cand nu mai invingea Steua, Dinamo a reusit un 3-2 de senzatie in Stefan cel Mare.

Dupa aceasta victorie Dinamo avea sa devina oficial noua campioana a Romaniei. Dinamo era antrenata de Cornel Dinu in timp ce pe banca Stelei era Victor Piturca.

Dinamo trebuia sa invinga pentru a intra oficial in posesia titlului de campioana,in detrimentul Rapidului, campioana en-titre, care se afla pe locul 2, la nu mai putin de 13 puncte distanta de dinamovisti, cu doar 5 etape inainte de finalul sezonului.

La Dinamo jucau Lupescu, Mihali, Haldan, Stefan Preda, Bogdan Mara, Mihalcea, Florentin Petre in timp ce la Steaua in teren au fost Danciulescu, Iulian Miu, Ciocoiu, Tiberiu Lung.

Steaua a marcat prima prin Ciocoiu in minutul 26. Dinamo a revenit si a egalat prin reusita lui Florentin Petre.  Lupescu a marcat pentru 2-1 in minutul 55. Danciulescu a readus speranta pentru Steaua: a marcat in minutul 70 si scorul era 2-2 in Stefan cel Mare. Adrian Mihalcea a marcat golul decisiv in minutul 72 si Dinamo a castigat cu 3-2 derby-ul cu eterna rivala.