Stelistii sarbatoresc surpriza din Stefan cel Mare: Dinamo 1-3 Sportul! Borcea s-a uitat la meci din camera de spital!

Dinamo Sportul Studentesc Superliga
Data publicarii: Sambata 17 Martie 2012, 23:22
Data actualizarii: Duminica 18 Martie 2012, 00:07

Dinamo a deschis scorul in minutul 2, insa echipa lui Isaila a reusit sa intoarca rezultatul si sa plece cu trei puncte din Stefan cel Mare. Dinamo ramane pe locul 2 si calculele pentru lupta la titlu incep sa se complice.
dinamovist: un Dinamo terminat, imbatranit, plin de pilosi si interese. O sa terminam pe 7-8, trebuie adus neaparat Grigoras

Dinamo: Balgradean - Luchin, Dr. Grigore, Moti, Pulhac - Stratila, D. Stoica, C. Munteanu, Platini - Danciulescu, Niculae
Rezerve: Naumovski, Scarlatache, Bucsa, Tames, Curtean, Alexe, Tucudean

SPORTUL: Lungu - Ghinga, D. Lung, Cioranu, Serban - Ferfelea, Novac, A. Lungu, V. Lazar - Nistor, L. Dobre
Rezerve: Ormenisan, Ciobanu, Curelea, Popa, Ciubotariu

Arbitri: C. Balaj, S. Stoianof, P. Dimancea

FAZELE MECIULUI:

FINAL

'90: Tucudean are ocazia sa reduca din diferenta, insa sutul sau din unghi loveste bara

Ion Stefan: Suntem o rusine...nu suntem in stare sa batem Sportul...degeaba ne numim "Cainii rosii" pentru ca nu suntem asa zisii "caini", ar trebuii sa ne numim "Fetitele Power Puff" ! Jocul de astazi a fost mai jalnic ca al unei echipe de liga a 3-a!

'82: Actiune superba a lui Ferfelea, care trece de doi fundasi si incearca o executie spectaculoasa peste Balgradean; portarul lui Dinamo reuseste insa sa agate mingea.

'80: GOL Sportul! Balgradean este invins pentru a treia oara, dupa sutul plasat al lui Lazar din marginea careului.

'79: ... Tucudean vede galbenul

'77: Platini incearca sa profite de o iesire gresita a lui Lungu si trimite un lob de la 18 metri, mingea trece putin peste poarta.

'76: «» Iese Nistor, intra Curelea

'74: «» Ciobotariu risca tot pe acest final de meci. Iese Pulhac, in huiduielile suporterilor, intra Tucudean

'71: Ferfelea cade in careu dupa un duel cu Moti, insa Balaj nu dicteaza penalty

'66: Galeria din PCH scandeaza: "Mitica la puscariiiieeee..."

'60: Lungu respinge spectaculos in corner sutul lui Alexe

'56: Munteanu zguduie transversala cu un sut din afara careului

'47: Un lucru este clar - Balgradean nu este in cea mai buna forma. Portarul dinamovist scapa mingea in fata la un sut al lui Serban, Dobre urmareste, dar nu reuseste sa trimita in poarta goala.

'46: «» Asa cu era de asteptat, Ciobotariu incepe a doua repriza cu doua schimbari. Iese Dorel Stoica si Stratila, intra Alexe si Tames

Ion: La cum a jucat in prima repriza, Dinamo nu merita sa fie pe primul loc

PAUZA | Dupa un inceput de meci excelent, dinamovistii au aratat ca o echipa mica in Stefan cel Mare. Jucatorii Sportului au fost cei care si-au creat mai multe ocazii si puteau intra la pauza cu un avantaj chiar mai mare de doua goluri. In tabara dinamovistilor, Dorel Stoica a fost cel mai huiduit jucator de pe teren, iar Balgradean s-a facut de ras la golul lui Ferfelea. Platini a fost aproape de gol la lovitura de cap din minutul 34. La Sportul, Novac s-a remarcat in mai multe randuri cu suturi de la distanta.

'44: Novac suteaza puternic, pe jos, de la 20 de metri, mingea nu prinde spatiul portii.

'43: Danciulescu reia spectaculos din foarfeca, insa Lungu este atent si respinge

'34: Cezar Lungu iese gresit la o centrare, Platini ii ia fata si reia cu capul, insa mingea trece peste poarta.

Andrei: Dinamo nu va castiga acest meci pana la urma, si desi sunt vazuti campioni deja, Steaua, Rapid si Vaslui inca mai exista si ar putea face probleme dinamovistilor mai ales ca Steaua sa intors pe Ghencea.

'31: GOL Sportul! Ferfelea executa plasat o lovitura libera de la 20 de metri; Balgradean este pe minge, dar respinge foarte slab, in propria poarta.

'29: Lungu iese riscant din poarta si are o interventie salvatoare in fata lui Danciulescu. Atacantul dinamovist se pregatea sa reia din voleu o minge care i-ar fi pus probleme portarului de la Sportul.

h: cand il vad pe Dorel Stoica in teren, imi vine sa sparg monitorul :)

'20: Marius Niculae reia cu capul centrarea lui Catalin Munteanu, mingea trece peste poarta lui Lungu

'15: GOL Sportul! Lazar centreaza perfect de pe partea dreapta, Nistor este nemarcat in 6 metri si reia cu capul in plasa portii lui Balgradean

'10: Chiar daca medicii i-au interzis sa se uite la meci, Borcea nu a putut sa reziste tentatiei. Priveste partida de la geamul camerei de spital :)

Sursa foto: ProSport

'6: Vine si replica Sportului. Novac are un culoar de sut in pozitie centrala, la 25 de metri de poarta lui Balgradean si nu sta prea mult pe ganduri - trimite un sut puternic, mingea sterge transversala si trece peste.

PCH: Dinamo va castiga la scor! Nu avem cum sa pierdem titlul sezonul asta!!!

'2: GOL Dinamo! Dinamovistii incep in forta. Danciulescu suteaza din marginea careului, Niculae deviaza din 5 metri si il invinge pe Lungu

'1: A inceput partida din Stefan cel Mare

Dinamo si-a pierdut pozitia de lider, dupa victoria obtinuta astazi de Cfr Cluj, pe teren propriu, cu Pandurii Targu Jiu (2-0).

Victoria este singurul rezultat care o readuce pe Dinamo pe primul loc in clasament, insa echipa lui Ciobotariu va avea in fata o formatie plina de entuziasm. Sportul a obtinut doua victorii in 2012: 2-1 cu FC Brasov si 2-1 cu Ceahlaul.

Daca pe national arena dinamovistii au vandut 20.000 de bilete la meciul cu Gaz Metan, in seara aceasta asistenta va fi mult mai scazuta. Este de asteptat ca numarul suporterilor din tribune sa nu depaseasca 5000.

Inainte de meci, oficialii din Stefan cel Mare au facut un gest de impacare cu galeria - au daramat gardul inaltat in PCH dupa incidentele de la meciul cu Rapid.

Sportul va avea parte de o sustinere speciala - "Lupul singuratic" a dat Urziceniul pentru echipa din Regie.