Universitatea Craiova Sorin Cartu Superliga Superliga Sorin Cârțu
Data publicarii: Miercuri 25 Octombrie 2023, 19:15
Data actualizarii: Miercuri 25 Octombrie 2023, 19:15

Universitatea Craiova se află pe locul patru în clasament.

După 13 etape desfășurate în primul eșalon al României, oltenii se situează în zona de play-off cu 22 de puncte, la o lungime de Rapid București, care completează podiumul cu 23 de puncte.

În ultimul timp, Universitatea Craiova a trecut prin niște lucruri bizare. Fanii au tot strigat pe „Ion Oblemenco” demisia lui Corneliu Papură, până când s-a scris că tehnicianul și-a dat demisia, însă a apărut la antrenamentele oltenilor.

Sorin Cârțu, fost președinte la Craiova, a subliniat că sunt momente mai dificile la trupa din Bănie și că Mihai Rotaru, patronul clubului, le poate gestiona, mai ales că a trecut pe la echipă și a pus câteva lucruri la punct.

„Sunt niște momente mai dificile, dar până la urmă Mihai Rotaru le poate gestiona. Am înțeles că a fost pe aici zilele astea și a pus la punct niște lucruri. Nu e problema mea să spun dacă Papură e sau nu antrenor pentru Craiova. Eu sunt alături de proiectul lor.

Cel mai important lucru din fotbalul profesionist e patronul, finanțatorul, pentru că dacă nu sunt bani, nu ai nici echipă. El are filosofia lui, ideile lui și poate să și le pună în aplicare”, a spus Sorin Cârțu, potrivit DigiSport.

Universitatea Craiova, în ultima etapă

• Universitatea Craiova a pierdut pe teren propriu cu Petrolul Ploiești, scor 1-3

După o primă repriză tăcută, Musi a deschis scorul în minutul 57, iar Grozav a majorat diferența în minutul 70. Kurtic a marcat pentru olteni din penalty în minutul 74, însă „lupii galbeni” au revenit la două goluri diferență în minutul 90+1, grație reușitei lui Huja.

În următoarea etapă, Universitatea Craiova se va duela cu Rapid București duminică, 29 octombrie, de la ora 20:30, în timp ce Petrolul Ploiești o va înfrunta pe FCSB sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 20:30.