Sorin Cartu Universitatea Craiova Superliga Sorin Cartu /sursa foto: SportPictures
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 11:30
Data actualizarii: Marti 23 Ianuarie 2024, 11:55

Universitatea Craiova ocupă locul 4 în clasamentul Superligii, cu 34 de puncte după 22 de runde desfășurate în acest sezon.

Universitatea Craiova a sperat la titlu în acest sezon, însă șansele au devenit infime pentru Mihai Rotaru de a-și îndeplini obiectivul.

Cu un lot care arată foarte bine pe hârtie, dar mai ales cu un fotbalist creativ precum Alex Mitriță, gruparea olteană a avut un parcurs oscilant, iar erorile din perioada toamnă - iarnă la capitolul defensiv au apărut și la partida de pe teren propriu cu Farul, scor 1-2, în etapa a 22-a a Superligii.

• Sorin Cârțu / Foto: Imago

"Apărarea și în special fundașii noștri centrali. Maldonado și Silva au fost foarte lenți. Pe mine m-a surprins într-un fel decizia pe care a luat-o Petev. Aceea de a apăra în zona centrală cu doi eterogeni.

Jucau pentru prima oară în viața lor și coordonarea care trebuie să fie între fundașii centrali să se întâmple tocmai la un meci oficial și în fața unui atacant de tipul și calitățile lui Munteanu, care avea și antecedente pozitive față de Silva”, a declarat Sorin Cârțu, potrivit Fanatik.

Duminică, la Craiova, oaspeţii au înscris primii, în minutul 15, când Louis Munteanu a şutat, portarul Laurenţiu Popescu a respins până la Rivaldinho şi acesta a deschis scorul. Gazdele au egalat în minutul 36, prin Alexandru Creţu, însă Farul a lovit din nou după şapte minute, prin Louis Munteanu şi elevii lui Hagi au intrat la pauză în avantaj, scor 2-1.

Louis Munteanu a avut şansa unui 3-1, dar Maldonado a scos de pe linia porţii, în minutul 68. Farul s-a impus cu 2-1 şi este pe locul 6, cu 33 de puncte. Universitatea Craiova are 34 de puncte şi se află pe locul 4.

Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-2

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu (Pyry Soiri 65), Maldonado, R. Silva, Bancu - Al. Creţu, Mateiu (Lyes Houri 58) - Baiaram, Al. Mitriţă, A. Ivan (Căpăţână 65) – Koljic (Markovic 65). ANTRENOR: Ivailo Petev

FARUL: Aioani – K. Boli, Larie, M. Popescu, Dussaut – Vînă (Banu 83), Queiros (D. Nedelcu 73), Deaconu (N. Popescu 83) – Grigoryan (Kiki 59), L. Munteanu, Rivaldinho (C. Ganea 59). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Baiaram 41 / L. Munteanu 89

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu, Radu Ghinguleac – Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Andrei Antonie