Rapid - FC Botoșani 3-0: Giuleștenii defilează împotriva moldovenilor și obțin primul succes pe noul stadion

Rapid baraj FC Botosani Liga 1 play-out Superliga
Data publicarii: Sambata 02 Aprilie 2022, 21:55
Data actualizarii: Sambata 02 Aprilie 2022, 22:56

Rapid București s-a impus în primul meci oficial jucat pe noul stadion, câștigand cu 3-0 în fața celor de la FC Botoșani.

Este al patrulea succes din tot atâtea meciuri pentru Adrian Mutu, de când a fost instalat pe banca tehnică a rapidiștilor.

Vojtus, Sefer și Albu au marcat cele trei goluri și, datorită acestei victorii, Rapid a urcat pe primul loc în playout, la egalitate cu FC Botoșani.

Rapid - FC Botoșani 3 - 0

Final de meci!

Minutul 79 - GOOOOOL Rapid! Albu transformă un penalty obținut de giuleșteni în urma unui duel dintre Ioniță și Dican.

Minutul 61 - GOOOOOL Rapid! Sefer transformă o lovitură liberă de la 35 m, perfect executată în vinclu.

Minutul 49 - Ocazie FC Botoșani! Mailat centrează în fața porții, dar Papa nu ajunge la minge.

A început repriza secundă!

Minutul 32 - Ocazie Rapid! Ioniță îi trimite cu capul lui Kait, care prelungește mai departe în careu. Mingea se lovește de Dawa, ajunge la Vojtus care încearcă un voleu și care se lovește în plasa laterală.

Minutul 14 - Ocazie FC Botoșani! Mailat îi pasează lui Papa care șutează din careu, însă mingea este respinsă în extremis de Moldovan, cu piciorul.

Minutul 10 - GOOOOL Rapid! Giuleștenii deschid scorul după o fază perfectă, finalizată de Vojtus. Albu îi pasează cu exteriorul pentru Kait, Ioniță recuperează mingea și pasează în fața porții, iar Rareș Ilie prelungește pentru Vojtus, care marchează.

A încpeput parida!

Echipele de start:

Rapid: Moldovan - Belu, Săpunaru, Grigore, Junior Morais - Albu, Kait, Sefer - Vojtus, Ioniță, Ilie

Rezerve: Drăghia, Goge, Dandea, Carnat, Pănoiu, Alami, Stahl, Bălan, Marzouk

Antrenor: Adrian Mutu

FC Botoșani: Pap - Braun, Haruț, Dawa, Țigănașu - Dican, Papa - Mailat, Tîrcoveanu, Jaja Silva - Roman II

Rezerve: Contra, Șeroni, Dragu, Florescu, Croitoru, Petkovski, Mateus Barbosa, Roman I, Tisdell

Antrenor: Marius Croitoru

Rapid (locul 3, 26 de puncte) și FC Botoșani (locul 1 , 29 de puncte) se întâlnesc în cel mai tare meci din play-out-ul campionatului, în această seară, de la ora 20:30, într-un meci transmis în format LIVE TEXT de sport.ro.

Cele două echipe sunt, alături de FCSB, care este în play-off, singurele care au câștigat în ambele etape jucate de la ”divizarea” campionatului.

Botoșani, aproape de locul de baraj pentru cupele europene

Dacă FC Botoșani se va impune, va ajunge la șase puncte distanță de locul doi (UTA, 26 de puncte) și ar fi și mai aproape de un loc de baraj pentru cupele europene.

Moldovenii sunt însă fără victorie în deplasare din 5 noiembrie 2021, FC Argeş - FC Botoşani 0-1. În tot acest interval, elevii lui Marius Croitoru au înregistrat în deplasare patru remize şi trei înfrângeri, precizează LPF pe site-ul oficial.

Echipe probabile

Rapid: H. Moldovan - Belu, Săpunaru, Dr. Grigore, Junior Morais - Kait, Albu, Marzouk - Pănoiu, Bălan, Sefer

FC Botoșani: Pap - Braun, Dawa, Haruț, Țigănașu - Papa, Dican, Haruț - Mailat, M. Roman, Jaja