Se cer explicații pentru decizia lui Hațegan din Dinamo - Poli Iași: ”Să iasă în față! Trebuia cartonaș roșu”

Dinamo - Poli Iasi Gabi Balint Ovidiu Hategan Superliga
Data publicarii: Luni 15 Aprilie 2024, 20:01
Data actualizarii: Luni 15 Aprilie 2024, 20:00

Dinamo - Poli Iași, din etapa #4 a play-out-ului Superligii României, s-a încheiat 1-0 în favoarea ”câinilor”.

Partida a fost dictată în special de momentul din minutul 29, când Luca Mihai a fost tamponat de Josue Homawoo și trimis de urgență la Spitalul Elias din Capitală.

Ovidiu Hațegan, ”centralul” de pe ”Arcul de Triumf”, i-a arătat doar cartonașul galben lui Homawoo, după ce dinamovistul i-a cauzat leziuni grave fotbalistului de la Poli Iași.

Decizia arbitrului a stârnit un val de reacții negative în spațiul media, iar Kyros Vassaras, președintele CCA, a revenit cu precizări printr-un comunicat de presă în care a evidențiat că Homawoo ar fi trebuit eliminat.

Gabi Balint, fost internațional român, i-a cerut lui Ovidiu Hațegan să iasă în față și să dea o explicație pentru decizia de a nu-i arăta cartonașul roșu jucătorului din Ștefan cel Mare.

”(n.r. Ce părere ai despre fault?) E aceeași pe care o avem toți. Chiar dacă dai galben, în primă fază, fără să-ți dai seama de gravitatea intrării... Poți să ceri o părere tu, ca arbitru, celor de la VAR. Hațegan e un arbitru bun, cu renume în România. Acum cred că și el ar fi trebuit să dea o explicație. Toată lumea e de acord că trebuia să fie cartonaș roșu”, a spus Gabi Balint la televiziunea DigiSport.

Dinamo - Poli Iași 1-0

A fost un meci extrem de încrâncenat pe "Arcul de Triumf". Eliminarea lui Bouhenna în minutul 20 și contactul dur dintre Homawoo și Luca Mihai din minutul 29 au demonstrat-o din plin.  Golul victoriei "câinilor" a venit abia în minutul 90+3, după o execuție foarte bună a lui Ahmed Bani la colțul scurt.

În urma acestei victorii, Dinamo a urcat pe locul 13 în clasament, cu 19 puncte, fiind la două lungimi de poziția care asigură salvarea directă de la retogradare. Etapa următoare Dinamo se va deplasa la Craiova, pentru meciul cu FCU, în timp ce Poli Iași va primi vizita lui FC Voluntari.