Săpunaru, mesaj pentru conducere după victoria cu FCSB: "Să vină să ne dea prima dacă a scos papagalul pe gură"

Cristi Sapunaru FCSB Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 23:13
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 23:40

Rapid a câștigat derby-ul cu FCSB, disputat pe Arena Națională, scor 2-1, în runda a 15-a din Liga 1.

Rapid a marcat ambele goluri pe finalul primei reprize. Jayson Papeau a deschis scorul în minutul 39, după o acțiune individuală de toată frumusețea în care a trecut de trei adversari și l-a învins pe Târnovanu, iar Paul Iacob a majorat diferența în prelungirile primului act, când a marcat spectaculos după un corner.

Cristi Săpunaru: "Să vină să ne dea prima dacă a promis!"

FCSB a redus din handicap în minutul 66, prin Joyskim Dawa, iar vicecampioana a avut și un gol anulat în minutul 87 pentru ofsaid.

După meci, Cristi Săpunaru a spus că Rapid a fost mai pragmatică, motiv pentru care a reușit să câștige. Căpitanul giuleștenilor a vorbit despre prima promisă de conducere și a comentat faza golului marcat de colegul din defensivă, Paul Iacob.

"Un meci intens cu o echipă valoroasă. Ne gândim la prima etapă din tur acum. Noi am fost mai pragmatici. Per total eu zic că a fost un meci frumos. Ambele echipe merită felicitate.

Trebuia să îmi facă el (n.r - Iacob) mie paravan, dar au venit amândoi (n.r - Dawa și Ngezana) după mine și a rămas el singur.

Obiectivul nostru? Locurile 1-3.

Să vină să ne dea prima dacă a promis! Eu știu că nu era atât prima, dar dacă a scos papagalul pe gură, aia e. Meciul ăsta nu se joacă pentru primă, la Rapid se joacă pentru suporteri și pentru ceea ce iubești. Ambele meciuri, și cu CSA Steaua și cu FCSB, au fost derby-uri. Noi nu știm cu care să ne certăm.

Nu ne-a lăsat Jandarmeria să urcăm în tribună, deși noi am fi vrut. Suntem fericiți, ne bucurăm 2-3 zile și ne gândim la meciul cu Sepsi. Începe un retur foarte greu pentru noi și trebuie să rămânem concentrați dacă vrem să rămânem acolo sus", a spus Cristi Săpunaru.

În urma acestei victorii, Rapid ocupă locul 3, cu 29 de puncte, la două lungimi în spatele liderului FCSB. Între cele două se clasează CFR Cluj, cu 30 de puncte și un meci mai puțin.

În runda următoare, Rapid va juca pe terenul lui Sepsi, iar FCSB va primi vizita lui FC U Craiova.