VIDEO "Să înțeleg că nu mai trageți la titlu?". Cum a răspuns Dan Petrescu, după umilința cu Sepsi

Data publicarii: Joi 27 Aprilie 2023, 08:22
Data actualizarii: Joi 27 Aprilie 2023, 08:21

CFR Cluj a fost eliminată în semifinalele Cupei României, după ce a pierdut clar penultimul act cu Sepsi OSK, de la Sfântu Gheorghe, scor 0-3.

Fără șut pe poartă pe parcursul celor 90 de minute, CFR Cluj a fost de nerecunoscut la Sfântu Gheorghe, iar meciul a fost în mare măsură rezolvat din prima repriză. Păun (10') și Ștefănescu (29') au înscris, Burcă a fost eliminat în minutul 42, iar Cosmin Matei a ratat un penalty la faza imediat următoare.

În repriza secundă, Sepsi a controlat jocul și a mai marcat o dată, în minutul 83, prin Mario Rondon.

La conferința de presă, Dan Petrescu a spus că oboseala a jucat un rol important în forma slabă arătată de jucătorii săi și a recunscut că se teme pentru ratarea competițiilor europene.

"Burcă va lipsi un meci. Nu voiam acest lucru, dar el a recunoscut că nu se simțea bine. A jucat foarte multe meciuri, inclusiv la națională. Era mai bine dacă aflam înainte de meci că nu se simte bine. Va fi un meci foarte greu cu Rapid, asta este realitatea.

Vă dați seama, CFR riscă acum să nu fie în Europa la anul. Sunt echipele de pe locurile 3-4 care ne-o pot lua înainte. Sunt mai fresh decât noi, iar noi avem prea multe probleme. Mai avem 5 finale, clar vrem să mergem în Europa și la anul, dar trebuie să vedem de pe ce loc", a spus Dan Petrescu.

Ulterior, antrenorul lui CFR Cluj a fost întrebat dacă echipa sa "nu mai trage la titlu".

"Noi tragem la titlu, dar trebuie să și putem. Asta e meseria și viața mea, vreau să câștig orice meci. Acum am pierdut două meciuri la rând, atmosfera nu o să fie atât de bună. Trebuie să ridic moralul băieților și să facem tot posibilul pentru a arăta cu totul altfel cu Rapid. Acum plecăm 5 ore cu autocarul, ajungem la 3 dimineață, apoi plecăm iar la București.

Va fi al 58-lea meci după atâtea deplasări, toate meciurile fiind dramatice. Mi se pare prea mult să faci un play-off cu atâtea meciuri importante. Mai ales că jucători mulți au plecat în timpul campionatului, asta a fost cea mai mare problemă", a răspuns Petrescu.