Sepsi OSK - CFR Cluj 3-0. Covăsnenii umilesc campioana și se califică în finala Cupei României

Sepsi OSK - CFR Cluj Cristiano Bergodi Cupa Romaniei Dan Petrescu Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 26 Aprilie 2023, 20:56
Data actualizarii: Miercuri 26 Aprilie 2023, 20:59

Sepsi OSK a învins CFR Cluj, scor 3-0, iar covăsnenii s-au calificat în finala Cupei României.

Sepsi OSK - CFR Cluj 3-0

Minutul 90+4: Final! Sepsi se califică în finala Cupei României după 3-0 cu CFR Cluj.

Minutul 88: Ocazie CFR Cluj! Matei ratează singur cu Scuffet, iar clujenii resping ulterior în corner.

• Dan Petrescu

Minutul 81: GOL Sepsi! Scuffet apără penalty-ul executat de Ștefănescu, dar Rondon este atent la respingere și marchează.

Minutul 80: Penalty Sepsi după un henț comis în careu de Braun.

Minutul 76: Ocazie Sepsi! Matei șutează spectaculos, dar Scuffet scoate de sub bară.

Minutul 73: Ocazie Sepsi! Păun e aproape de dublă: șutează puternic de la mare distanță, însă Scuffet se întinde și respinge în corner.

Minutul 64: Ocazie CFR Cluj! Yuri trimite pe lângă poartă după un crner.

Minutul 63: Ocazie Sepsi! Ciobotariu reia cu capul după un corner, însă mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+4: Pauză! Sepsi - CFR Cluj 2-0.

Minutul 45+4: Ocazie Sepsi! Nicolae Păun șutează puțin pe lângă poartă din careu.

Minutul 44: Penalty ratat Sepsi! Cosmin Matei nimerește bara de la 11 metri.

Minutul 42: Penalty pentru Sepsi și roșu pentru Burcă! Fundașul lui CFR Cluj pierde mingea în fața lui Safranko, apoi îl trage în careu pe atacantul covăsnenilor.

Minutul 29: GOL Sepsi! Cosmin Matei scapă pe un contraatac în flancul drept, centrează în careu pentru Dumitrescu, care întoarce la Ștefănescu. Jucătorul covăsnenilor înscrie cu un șut din prima.

Minutul 10: GOL Sepsi! Ștefănescu centrează din corner, Ciobotariu deviază pe spate, iar Nicolae Păun înscrie cu o lovitură de cap din careul mic.

• Antrenor: Dan Petrescu

Cele două echipe își dau întâlnire la Sfântu Gheorghe pentru partida din semifinalele Cupei României. Câștigătoarea va întâlni învingătoarea din cealaltă partidă, 'U' Cluj - UTA Arad (joi, 27 aprilie, de la ora 19:00).

Ultima confruntare dintre Sepsi și CFR a avut loc în play-off-ul Superligii, când ardelenii au reușit să se impună în Gruia cu 2-1. Daniel Bîrligiea (minutul 44) și Ciprian Deac (minutul 53) s-au impus pentru formația dirijată de Dan Petrescu, în timp ce covăsnenii au înscris prin Andres Dumitrescu (minutul 28).

În campionat, CFR Cluj se situează pe a doua poziție cu 38 de puncte, la patru diferență de liderul Farul Constanța. Ardelenii au înregistrat, în consecință, o victorie, trei rezultate de egalitate și o înfrângere în cele cinci etape disputate până acum.

De cealaltă parte, echipa lui Cristiano Bergodi e ocupanta ultimului loc din play-off cu 24 de puncte. Sepsi OSK a obținut, astfel, patru eșecuri și o singură victorie în etapa a treia cu Rapid București, scor 2-0.