Adrian Cristea, necruțător cu jucătorii lui CFR Cluj după umilința cu Sepsi: "Dezastruos! N-au dat un șut pe poartă"

Adrian Cristea CFR Cluj sepsi Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 26 Aprilie 2023, 21:25
Data actualizarii: Miercuri 26 Aprilie 2023, 21:25

CFR Cluj a fost eliminată în semifinalele Cupei României, după ce a pierdut clar penultimul act cu Sepsi OSK, de la Sfântu Gheorghe, scor 0-3.

Fără șut pe poartă pe parcursul celor 90 de minute, CFR Cluj a fost de nerecunoscut la Sfântu Gheorghe, iar meciul a fost în mare măsură rezolvat din prima repriză. Păun (10') și Ștefănescu (29') au înscris, Burcă a fost eliminat în minutul 42, iar Cosmin Matei a ratat un penalty la faza imediat următoare.

Adrian Cristea, necruțător cu jucătorii lui CFR Cluj după umilința cu Sepsi

În repriza secundă, Sepsi a controlat jocul și a mai marcat o dată, în minutul 83, prin Mario Rondon.

Adrian Cristea (39 de ani), fostul mijlocaș de la Dinamo, U Cluj, Petrolul sau FCSB, este de părere că echipa lui Dan Petrescu nu a fost foarte interesată de Cupa României, chiar dacă CFR Cluj a mizat pe mulți dintre titularii

"Probabil se concentrează mai mult pe campionat. Acolo au șanse și ar fi o performanță. CFR nu a arătat în seara asta ca o echipă bună. N-au dat un șut pe spațiul porții. Cei de la Sepsi au avut și 2 penalty-uri, deci un meci dezastruos pentru CFR", a spus Adrian Cristea, la Prima Sport.

În finala Cupei României, Sepsi va înfrunta câștigătoarea din duelul U Cluj - UTA Arad. Covăsnenii au jucat în Conference League și în sezonul trecut, după câștigarea Cupei.

CFR, FCSB și Craiova tremură pentru Europa!

Eliminarea lui CFR Cluj aduce emoții pentru granzii din Liga 1: doar primele două clasate au acum garantată prezența în competițiile europene din sezonul următor. Locul 3 va disputa un baraj cu formația care termină pe 7 sau 8 în play-out.

Al patrulea loc pentru competițiile europene îi va reveni câștigătoarei Cupei României: Sepsi, U Cluj sau UTA Arad.

În cazul în care CFR Cluj ar fi câștigat Cupa României, formația care termina pe locul 3 avea garantată calificarea în preliminariile Conference League, în timp ce locul 4 ar fi dat baraj cu o formație din play-out.