Reacția lui Mihai Teja după 0-7 cu Sepsi: "Am fost penibili toți!". Ce spune despre demitere

Mihai Teja FC Botosani sepsi Superliga
Data publicarii: Sambata 17 Septembrie 2022, 21:28
Data actualizarii: Sambata 17 Septembrie 2022, 21:31

FC Botoșani a fost umilită în meciul cu Sepsi, din deplasare, scor 0-7, în etapa cu numărul 11 din Liga 1.

La pauză, Sepsi conducea cu 2-0 grație dublei lui Mario Rondon (24, 45+1). Același atacant venezuelean rata și un penalty în minutul 18.

Reacția lui Mihai Teja după Sepsi - FC Botoșani 7-0

Lucrurile s-au înrăutățit după pauză pentru FC Botoșani, care a rămas în inferioritate numerică, după ce Sno a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault. Sepsi s-a dezlănțuit și a puntat de încă cinci ori prin Ion Gheorghe (66), Golofca (71), Achahbar (75) și Tudorie (83, 90+1).

După meci, Mihai Teja, antrenorul lui FC Botoșani, a spus că nu se teme de demitere și a evidențiat că a contat foarte mult eliminarea lui Sno din debutul reprizei secunde.

"E rușinos pentru noi și foarte mult nu sunt de spus. Trebuie să ne revenim foarte repede, trebuie să dăm mult mai mult, să arătăm mai multă atitudine pe teren. Din păcate, luăm goluri pe greșeli personale și după e greu să revenim. La fel și cu UTA acasă, am luat două goluri rapid și a trebuit să alergăm. Acum, cartonaș roșu, rămânem în 10 și nu e ușor să faci față în 10 oameni la Sepsi acasă. E clar, vina e la noi. Nu se poate continua așa și trebuie să luăm atitudine rapid.

Nu mă gândeam niciodată la asta. Îmi doresc la fiecare meci să câștigăm, nu mi s-a întâmplat niciodată asta. Din păcate, suntem într-o perioadă foarte grea, dar trebuie să ieșim repede. Mi-aș dori să vorbim pe teren, aici nu sunt foarte multe de spus. Trebuie să schimbăm atitudinea la 180 de grade și să fim mult atenți la ceea ce facem.

Nu îmi este frică de demitere. Îmi cer scuze suporterilor și tuturor celor din Botoșani. Eu sunt sigur că lucrurile se pot întoarce cu o atitudine bună și cu un grup mai unit. Da, așa este, toți am fost penibili. E clar, n-a mers nimic. A contat și acel roșu, niciodată nu trebuie să faci fault la mijlocul terenului", a declarat Teja.

FC Botoșani are cinci meciuri consecutive fără victorie și ocupă locul 12 în Liga 1, cu 12 puncte acumulate în primele 10 etape.

În următoarea rundă, moldovenii vor primi vizita lui U Cluj.