Reacția lui Cristiano Bergodi, după ce Sepsi a fost spulberată de Rapid: "Dezastruos! Eu sunt primul vinovat"

Cristiano Bergodi Rapid sepsi Superliga
Data publicarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 22:30
Data actualizarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 22:29

Sepsi a pierdut clar în Giulești, contra celor de la Rapid, scor 0-3. Toate golurile au fost marcate de Marko Dugandzic, în primele 19 minute.

Dugandzic a avut un start de meci excelent, cu trei goluri marcate. Primele două reușite au venit în minutele 5 și 13, în urma unor faze în care apărarea lui Sepsi a fost surprinsă. Șase minute mai târziu, croatul și-a trecut în cont tripla din penalty.

Reacția lui Cristiano Bergodi, după ce Sepsi a fost spulberată de Rapid

Cristiano Bergodi, antrenorul lui Sepsi, a transmis la finalul partidei că își asumă responsabilitatea pentru eșecul drastic din Giulești și a explicat care crede că este principala cauză pentru rezultat.

"O înfrângere dureroasă. Îmi asum eu responsabilitate pentru această înfrângere, antrenorul e primul vinovat. N-am fost conectați la meci. Nu știu dacă i-am făcut să înțeleagă că e un meci important. În minutul 19 era deja 3-0, iar asta nu trebuia să se întâmple. Sper să fie un accident de parcurs, vom vedea meciul următor.

Știam că trebuie să fim atenți pe contraatac. Ei au ales această strategie de a sta în jumătatea lor, iar pe două contraatacuri au marcat. Eu îmi asum responsabilitatea fără niciun fel de problemă și mergem mai departe.

Avem încă timp pentru a ne gândi la transferuri. Vedem, nu e problemă. Vom evalua acest lot după această înfrângere. Repet, poate fi un accident, vom vedea și meciurile următoare. Cea mai bună apărare din campionat a luat trei goluri în 19 minute, s-a văzut că n-am intrat în meci.

E un rezultat dezastruos, dar mergem înainte fără să facem o tragedie. Vom încerca să evaluăm statisticile cu echipele din fruntea clasamentului, cu care n-am câștigat niciodată, dar trebuie să ne gândim la meciul următor", a spus Cristiano Bergodi.

Cu această victorie, Rapid a urcat pe locul trei, cu 41 puncte, la trei puncte distanță de următoarea clasată, CFR Cluj, care are un meci mai puțin. Sepsi a rămas pe locul șase, dar poate fi depășită de Petrolul dacă ploieștenii vor câștiga meciul cu CS Miovei.

În următoarea etapă, Rapid va juca în deplasare cu Universitatea Cluj, în timp ce Sepsi va primi vizita celor de la FCU Craiova.