FOTO Rapid - Sepsi 3-0. Dugandzic a rezolvat meciul din start, iar giuleștenii urcă pe podium

Rapid - Sepsi Adrian Mutu Cristiano Bergodi Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 21:56
Data actualizarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 21:56

Rapid a învins Sepsi, scor 3-0, iar giuleștenii au urcat pe locul 3 în Liga 1. Marko Dugandzic a marcat toate cele trei goluri, după doar 19 minute.

Rapid - Sepsi 3-0

Minutul 90+3: Final! Rapid - Sepsi 3-0.

• Adrian Mutu

Minutul 85: Ocazie Sepsi! Tudorie primește în careul mic de la Ion Gheorghe, însă șutează în bară.

Minutul 74: Ocazie Sepsi! Șutul deviat al lui Ștefănescu trece puțin peste transversală.

Minutul 68: Ocazie Rapid! Niczuly deviază în transversală un șut fantastic expediat de la distanță de Onea.

Minutul 63: Ocazie Sepsi! După un șut de la distanță, Ninaj deviază cu capul din fața porții, dar Horațiu Moldovan are o nouă intervenție excelentă.

Minutul 52: Bară Rapid! După o fază de atac în viteză a giuleștenilor, Dugandzic primește în fața porții de la Emmers, încearcă să șuteze din prima, dar nimerește stâlpul din dreapta lui Niczuly.

Minutul 46: Start în repriza secundă! Sepsi face trei schimbări la pauză: ies Rondon, Ispas și Rodriguez, intră Safranko, Dumitrescu și Ion Gheorghe.

Minutul 45+5: Pauză! Rapid - Sepsi 3-0.

Minutul 44: Ocazie Sepsi! Ștefănescu scapă singur cu Moldovan, însă goalkeeper-ul lui Rapid respinge. Asistentul indică din nou ofsaid.

Minutul 34: Ocazie Sepsi! Horațiu Moldovan respinge spectaculos din fața lui Tudorie, dar de la margine se ridică fanionul pentru ofsaid.

Minutul 19: GOL Rapid! Marko Dugandzic transformă penalty-ul și ajunge la 12 goluri marcate în acest sezon de Liga 1, la doar o reușită în spatele liderului golgheterilor, Andrea Compagno.

Minutul 17: Penalty pentru Rapid! Arbitrul Horațiu Feșnic este chemat la monitorul VAR pentru a revedea o fază din careul lui Sepsi. Dimitrov a atins mingea cu brațul în propria suprafață de pedeapsă, iar giuleștenii primesc lovitura de la 11 metri.

Minutul 13: GOL Rapid! După un corner executat de Ioniță, același Dugandzic se înalță excelent de lângă Ninaj în marginea careului mic și îl învinge pe Niczuly cu o lovitură de cap.

Minutul 5: GOL Rapid! După o minge plecată de la Ioniță în flancul drept, balonul sare cu noroc la Kait. Fotbalistul din Estonia avansează până în marginea careului și pasează excelent la Dugandziic, care finalizează cu un șut din nouă metri, singur cu Niczuly. Este al zecelea gol din acest sezon pentru atacantul giuleștenilor, care a dedicat reușita mamei sale.

• Antrenor: Cristiano Bergodi

Giuleștenii își dau întâlnire cu covăsnenii în Giulești! Ultima confruntare dintre cele două s-a terminat bine pentru Rapid, care s-a impus cu 2-1 grație reușitelor lui Sefer (minutul 27) și Ioniță II (minutul 45+2). Rondon deschisese scorul pentru Sepsi în minutul 21 dintr-o lovitură de pedeapsă.

În campionatul României, formația dirijată de Adrian Mutu se situează pe locul patru cu 38 de puncte din 63 posibile. Giuleștenii au înregistrat, în acest sens, 11 victorii, cinci rezultate de egalitate și cinci înfrângeri.

De cealaltă parte, trupa antrenată de Cristiano Bergodi se află tot în zona de play-off, dar pe locul șase. Covăsnenii au bifat nouă victorii, cinci remize și șapte eșecuri în 21 de etape în Superligă.