Reacția lui Basarab Panduru după Oțelul - FCSB: "Slab! Ăsta nu e joc de sâmbătă seară"

Basarab Panduru FCSB Otelul Galati Superliga
Data publicarii: Duminica 30 Iulie 2023, 08:12
Data actualizarii: Duminica 30 Iulie 2023, 08:11

FCSB a obținut a treia victorie consecutivă în Liga 1, după ce a trecut de Oțelul Galați, în deplasare, scor 2-0.

Golurile celor de la FCSB au fost marcate de Octavian Popescu (40') și Andrea Compagno (90+1'), în timp ce Florinel Coman a ratat un penalty (61'). Oțelul nu a expediat niciun șut pe spațiul porții, însă gălățenii au nimerit de două transversala, prin George Cîrjan și Octavian Ursu.

Reacția lui Basarab Panduru după Oțelul - FCSB

Basarab Panduru s-a declarat dezamăgit de jocul de la Galați, în special de prestația celor de la FCSB. Fostul internațional a remarcat și că portarul Relu Stoian ar fi putut face mai mult la execuția spectaculoasă a lui Octavian Popescu din minutul 40.

"Joc slab. Nu e joc de sâmbătă seară, te-ai fi așteptat la altceva. Te așteptai la un joc bun al FCSB-ului. Victoria e bună, 9 puncte în 3 meciuri nu știu dacă s-a mai întâmplat în ultimii ani. În prima repriză, aproape nimic, dar în minutul 40 e Octavian Popescu la vreo 20 de metri și bagă cam de sub el un lat puțin interior. Mingea nu se duce nici tare, nici foarte plasat. Nu știu ce face Relu Stoian. După părerea mea, pleacă târziu. Putea să facă mai mult, dar golul e frumos.

În repriza a doua, mai multă acțiune la ambele porți. Se complică lucrurile apoi. Cîrjan trimite în bară, Ursu are șutul vieții, tot în bară, dintr-o poziție grea. Coman a bătut foarte prost penalty-ul. Aici, la un metru și jumătate, e singurul loc unde poate prinde portarul", a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

FCSB a urcat pe primul loc după victoria de la Galați, cu 9 puncte acumulate în primele trei etape. Pentru vicecampioana României urmează meciul retur cu CSKA Sofia, din turul 2 preliminar al Conference League, joi, de la ora 21:30.

De partea cealaltă, Oțelul Galați rămâne cu două puncte strânse în primele trei etape și se află pe locul 12. Echipa lui Dorinel Munteanu se pregătește acum pentru duelul cu Sepsi, programat luni, 7 august, de la ora 18:30.