Rapid - UTA Arad 1-0 | „Bijuteria” lui Junior Morais și parada lui Moldovan la ultima fază a jocului îi aduc lui Mutu victoria

Live text: Rapid - UTA Arad
Data publicarii: Sambata 20 August 2022, 21:25
Data actualizarii: Sambata 20 August 2022, 23:26

Rapid se impune în etapa a 6-a din Superligă, 1-0, în fața UTA-ei Arad.

Ratare

Ocazie UTA! Arădenii puteau egala la ultima fază, dar Moldovan are o paradă extraordinară la șutul lui Vukcevic.

Ocazie UTA! Arădenii puteau egala la ultima fază, dar Moldovan are o paradă extraordinară la șutul..._641
MIN '90
Ratare

Ocazie UTA! Keșeru profită de ezitarea din apărarea Rapidului și trimite mingea spre poarta lui Horațiu Moldovan

Ocazie UTA! Keșeru profită de ezitarea din apărarea Rapidului și trimite mingea spre poarta lui..._640
MIN '78
Ratare

Ocazie Rapid! Papeau are o nouă șansă de a marca, dar șutul acestuia este parat de Balauru. _639
MIN '74
Eliminare

Cartonaș roșu UTA! Batha vede al doilea cartonaș galben pentru o ținere la Papeau și este eliminat. _638
MIN '59
Ratare

Ocazie Rapid! Giuleștenii puteau lovi pe contraatac. Kait îl găsește ideal în careu pe Papeau, însă șutul francezului se duce fix în brațele lui Balauru.

Ocazie Rapid! Giuleștenii puteau lovi pe contraatac. Kait îl găsește ideal în careu pe Papeau,..._637
MIN '45
Pauza

Pauză.

MIN '45
Ratare

Ocazie UTA! Arădenii puteau egala în ultimul minut al primei reprize, când Otele a scăpat de apărătorii giuleșteni și a șutat spre poarta lui Moldovan. Portarul are o intervenție bună și respinge mingea în transversală.

Ocazie UTA! Arădenii puteau egala în ultimul minut al primei reprize, când Otele a scăpat de apărătorii..._635
MIN '26
Ratare

Ocazie Rapid! Sefer are șansa de a marca din lovitură liberă, dar Balauru respinge mingea. _634
MIN '15
Gol

GOOOL Rapid! Junior Morais marcheză un gol superb de la peste 35 de metri!

GOOOL Rapid! Junior Morais marcheză un gol superb de la peste 35 de metri! _633
1-0
MIN '1
Inceput

A început meciul.

Lineup

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Morais - Kait, Crepulja, Al. Ioniță - Sefer, Dugandzic, Costache

Rezerve: Drăghia - Dussaut, Ignat, P. Iacob, Ciobanu, Albu, Pănoiu, Papeau, Mățan

Antrenor: Adrian Mutu

UTA Arad: Balauru - Vukcevic, Benga, Chindriș, Hoxhallari - Cascini, Isac, Batha - Jobello, Postolachi, Otele

Rezerve: Mociu - Erico, Fl. Matei, Ubbink, Negoescu, Steau, Ademi, Keșeru, M. Dobrescu

Antrenor: Ilie Poenaru

20-08-2022 14:41

Rapid - UTA Arad, LIVE TEXT de la 21:30

Giuleștenii vin după înfrângerea suferită pe terenul Petrolului, scor 0-1, a doua din acest sezon, după cea cu CFR Cluj din prima etapă, scor 0-1. Rapid a dominat în duelul de pe „Ilie Oană”, însă golul lui Gicu Grozav, venit după eroarea lui Horațiu Moldovan, a decis soarta partidei.

De cealaltă parte, UTA Arad vine după victoria cu U Cluj de pe teren propriu, scor 2-1, a doua din campionat, după cea cu Petrolul, 2-0. Ambele victorii au fost obținute de arădeni pe teren propriu, în deplasare având două înfrângeri și o remiză.

Întâlnirile din sezonul regulat de anul trecut s-au încheiat la egalitate, scor 2-2 în tur și 1-1 în retur, însă în play-out, Rapidul s-a impus pe terenul UTA-ei, scor 2-0.