Rapid, 0-0 cu Otelul, in ultimul meci amical inainte de startul returului!

Otelul Galati Rapid Superliga
Data publicarii: Sambata 21 Februarie 2009, 16:11
Data actualizarii: Sambata 21 Februarie 2009, 16:14
Otelul si Rapid au remizat, scor 0-0, sambata, intr-un meci amical inaintea caruia echipa galateana si-a prezentat oficial lotul pentru returul actualei editii a Ligii I.

Otelul a inceput meciul in urmatoarea formula: 12. Kolev – 2. Carja, 18. Costin, 31. Jelev, 14. S. Ilie - 6. Iorga, 5. Bourceanu, 30. Paraschiv, 37. Viglianti, 23. Salagean - 7. Elek. Au mai jucat: 16. Sarghi, 29. Giurgiu, 21. Hurdubei, 15. Ibeh, 17. Labukas. 19. Vitaici.

Rapid a evoluat, in prima repriza, in urmatoarea componenta: 20. Marinescu – 24. Maftei, 3. Ricardo Fernandes, 5. Mardare, 14. Perja - 8. Grigorie, 15. Lazar, 16. Ivelja, 10. Herea- 17. J.P. Pinto, 21. Djalovici. Au mai jucat: 99. Andrade, 23. M. Constantin, 2. Bratu, 6. Paun, 11. Ionita, 9. Raduta, 27. Dobroiu, 13. Matei.

De la prezentarea lotului echipei Otelul au lipsit Cojoc, Gado si Tanasa, care sunt accidentati, precum si Avram si Abraham, convocati la lotul national de juniori. Noutatile din lotul galatean sunt Gabriel Giurgiu, Adrian Hurdubei si John Ibeh.
La partida disputata la Galati au asistat aproximativ 3.000 de spectatori. Acestia au afisat un banner cu mesajul: "Sportul moare, primarul doarme". Fanii echipei Otelul au parasit stadionul cu cinci minute inainte de terminarea meciului amical cu Rapid, ei deplasandu-se la Casa de Cultura a Sindicatelor, unde vor participa la un mars de protest prin care vor sa sensibilizeze autoritatile locale cu privire la soarta sportului din acest oras.