Răducioiu îl contrazice pe Hagi: "Să te legi de asta e exagerat! Arbitrul a luat decizia corectă"

Florin Raducioiu Farul Constanta FC Hermannstadt Gica Hagi Horatiu Fesnic Superliga Florin Răducioiu / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 12 Noiembrie 2023, 08:24
Data actualizarii: Duminica 12 Noiembrie 2023, 08:23
Gică Hagi a avut un discurs dur la adresa arbitrului Horațiu Feșnic după meciul Farul - FC Hermannstadt 1-1.
Hagi, eliminat după meci, s-a plâns că golul lui Baba Alhassan din minutul 90+1 nu a fost un anulat pentru un presupus fault comis de un jucător al lui Hermannstadt asupra lui Larie cu aproximativ 30 de secunde înainte. "Regele" l-a numit "prea arogant" și "prea plin de el" pe Horațiu Feșnic pentru că arbitrul nu ar fi vrut să îi ofere nicio explicație și l-a eliminat direct.

Florin Răducioiu, fostul coleg al lui Gică Hagi din Generația de Aur, are o părere diferită și spune că Horațiu Feșnic a procedat corect validând golul lui Hermannstadt din prelungiri.

"Eu zic că arbitrul a luat o decizie corectă. Faza a continuat, a fost o centrare. E adevărat, a fost un fel de fault acolo, dar nu se vede foarte bine, iar faza continuă și jucătorul Farului are posibilitate să facă contraatac.

Îmi pare rău pentru Gică, dar nu are dreptate în cazul ăsta. Evident că are mari probleme în organizarea jocului echipei sale. Sunt distanțe destul de mari între compartimente. Inclusiv golul îi iei nepermis în ultimele momente. Alhassan preia nestingherit și trage la poartă. Să te legi de episodul ăsta mi se pare exagerat, cu tot respectul pentru Gică", a spus Florin Răducioiu, la Prima Sport.

FOTO Faza pentru care Hagi a cerut ca golul lui Hermannstadt să fie anulat

• 31 de secunde au trecut de la presupusul fault al lui Bucuroiu asupra lui Larie și golul marcat de Alhassan. După ce Larie s-a prăbușit în careu, Feșnic a lăsat jocul să continue, Farul a plecat pe contraatac, dar campioana a pierdut mingea, iar Hermannstadt a marcat.