FOTO Răchită a postat o poză cu Gerrard și a ironizat-o pe FCSB

Valeriu Rachita FCSB Steven Gerrard Superliga
Data publicarii: Marti 29 August 2023, 11:20
Data actualizarii: Marti 29 August 2023, 11:22
Valeriu Răchită (53 de ani), fostul jucător al Stelei, a ironizat-o pe FCSB după eșecul suferit la Arad, contra celor de la UTA, scor 1-2.
Marți dimineață, fostul fundaș de la Steaua a postat pe contul său de Facebook o fotografie în care se afla într-un duel cu legendarul Steven Gerrard, la partida dintre Liverpool și Steaua (1-0), din sezonul 2003/2004 al Cupei UEFA.

Răchită a postat o poză cu Gerrard și a ironizat-o pe FCSB

Răchită s-a folosit de imagine pentru a trimite o săgeată către actualii jucători de la FCSB.

"Aici îl blocam pe Steve G. Alții, aseară, n-au putut să-l blocheze pe Cooper!", a scris Răchită, pe Facebook.

În sezonul 2003/2004, Steaua era eliminată de Liverpool din Cupa UEFA, după 0-0 în Ghencea și 0-1 pe Anfield. Valeriu Răchită a fost integralist în ambele partide, făcând cuplu în centru defensivei cu Dorel Mutică.

"Concluzia e că patronul Becali îl subminează pe antrenorul Gigi. Nu mai are bancă. În afară de Tavi Popescu și Radaslavescu, nu aveau jucătorii care puteau să ajute cu ceva.

Lumea zicea că FCSB are cel mai bun lot. Uite că aseară s-a dovedit prin plecarea lui Edjouma, Cordea, Gheorghe sau prin absențele lui Băluță, Șut...

Ne-a spus că va face un lot cu două echipe de valori apropiate. Uite că s-a ajuns din nou la lipsă de soluții și au pierdut un meci în care au jucat foarte slab. Cred că a fost cel mai slab meci al FCSB-ului", a mai spus Valeriu Răchită despre meciul de la Arad, la Fanatik.

FCSB, primul eșec suferit în Liga 1

FCSB a pierdut meciul cu UTA, de la Arad, scor 1-2, în runda a șaptea din Liga 1. Pentru vicecampioana României a fost primul eșec suferit în acest campionat.

FCSB a început bine și a deschis rapid scorul, prin Florinel Coman, după patru minute. UTA a egalat rapid grație lui Fabry, care a transformat un penalty controversat dictat de George Găman, pentru un presupus henț al lui Alexandru Pantea. Același Pantea a văzut al doilea galben în prelungirile primului act și a fost eliminat.

În superioritate numerică, UTA a reușit golul victoriei în minutul 61, când Cooper l-a învins pe Târnovanu. În ultima jumătate de oră, FCSB i-a mai pierdut pe Vlad Chiricheș, accidentat, și pe Florinel Coman, care a văzut și el al doilea galben după un gest de neînțeles.