Prima victorie in noul sezon: Poli Iasi 2-0 Astra

Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Vineri 21 August 2009, 22:29
Data actualizarii: Vineri 21 August 2009, 22:33

Poli Iasi a obtinut prima victorie in noul sezon. Oamenii lui Grigoras au batut cu 2-0 pe Astra Ploiesti. Golurile iesenilor au fost marcate de Vlad Bujor '3 si Cristian Constantin '13.

Poli Iasi a deschis scorul in minutul 3, prin Vlad Bujor, care a impins mingea in poarta, din sase metri, dupa ce portarul Cristi Munteanu (Astra) a scapat balonul centrat de pe partea stanga de Cristian Constantin.

Poli Iasi a stabilit scorul final, 2-0, in minutul 13, jucatorul Cristi Constantin inscriind, din 12 metri, sub transversala, dupa o centrare a lui Buta de pe partea dreapta.

Poli Iasi: 1 Branet - 77. Buta, 23. Ad. Ilie, 24. Straton, 3. Costache - 13. Cr. Bratu, 25. Milea, 8. Ignatov (22. Buhus '71) - 11. Bujor (19. Barladeanu '90), 21. Ibraima Balde (9. Balba '64), 10. Cr. Constantin. Antrenor: Petre Grigoras.

Astra Ploiesti
: 12. Cr. Munteanu - 4. Mihalache, 5. Rohat, 3. Oprsal, 25. Craciun - 27. Stratila (17. Paulinho '73), 8. Takayuki, 16. V. Gheorghe (26. Valdez '67), 20. Stan - 14. Paun (9. Ciobanu '47), 19. L. Ganea. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonase galbene: Costache '23, Ignatov '58, Cr.Constantin '81 / Oprsal '66
Partida a fost arbitrata la centru de Robert Dumitru, ajutat la cele doua linii de Daniel Hulubei si Mihai Ovidiu Artene. Arbitru de rezerva a fost Emil Voicu.

Observatori la acest meci au fost delegati Ioan Muresan si Victor Ciocan.
Atacantul portughez Ibraima Balde, care a semnat in aceasta luna un contract cu Poli Iasi, a debutat intr-un meci oficial.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.