Prima reacție de la Rapid după eșecul cu Petrolul: "Așa ceva este incredibil, trebuie să schimbăm tot!"

Rapid alexandru albu petrolul Superliga
Data publicarii: Luni 14 August 2023, 00:10
Data actualizarii: Luni 14 August 2023, 00:09
Rapid a pierdut derby-ul cu Petrolul, de pe teren propriu, scor 0-2, în runda a cincea din Liga 1.
Într-o atmosferă incendiară în Giulești, prima repriză s-a încheiat nedecis, cu ocazii importante de ambele părți. Meciul a fost decis de două autogoluri ale rapidiștilor. Mai întâi, Răzvan Oaidă a trimis în proprie poartă, după un corner al Petrolului, iar Borja Valle, aflat la doar al doilea meci în tricoul Rapidului, s-a făcut de râs în prelungiri.

Alexandru Albu, după Rapid - Petrolul 0-2: "E incredibil ce s-a întâmplat, trebuie să schimbăm tot!"

În minutul 90+5, Petrolul a executat repede o lovitură liberă din propria jumătate. Petrovic a trimis o pasă slabă, mingea părea că va ajunge fără probleme la Moldovan, însă Borja Valle a intervenit și a pasat greșit către propriul portar, trimițând direct în propria poartă.

După meci, Alexandru Albu, mijlocașul Rapidului, a pus eșecul Rapidului pe seama ghinionului și crede că echipa sa trebuie să schimbe mai multe lucruri pentru a-și reveni.

"Ghinionul se ține lanț de noi. Adversarul a avut acea ocazie a lui Irobiso. În rest, nimic clar. Alea nu sunt ocazii. Au fost cadouri. Ei au ratat, noi am dat autogoluri. Așa ceva este incredibil Trebuie să facem ceva, tot noi trebuie să o scoatem. Trebuie să fim bărbați, să ne asumăm și să tragem cât mai tare. Ați văzut că suporterii sunt nemulțumiți, au tot dreptul. Ne cerem scuze în fața lor și sper ca de la meciul următor să anunțăm altcva.

Toată lumea din vestiar e supărată. Toți greșim. Suntem toți în aceeași barcă. Trebuie să-i încurajăm, să ne încurajăm unul pe altul și să scoatem tot ce este negativ și rău din jocul nostru. Trebuie să rămânem doar cu părțile bune și să înscriem mai multe goluri.

Nu reușim să înscriem, deși ocazii avem. Sunt perioade și perioade. Nu știu, chiar nu-mi găsesc cuvintele. Sunt prea supărat. Nu sună deloc bine locul 11. Toți vrem să ne batem sus, la primele locuri. Toți trebuie să ne schimbăm și să fim cei care am fost până acum, cei care au scos maxim din toate meciurile, chiar și campionatul trecut, când ne-am bătut de la egal la egal cu toate echipele. Trebuie să ne mobilizăm foarte bine pentru că duminică ne așteaptă un meci cu campioana. Trebuie să schimbăm totul și să arătăm altfel.

Nu comentez ce scandează suporterii. Ei au tot dreptul să strige la noi. Trebuie să ținem capul în pământ, să-i ascultăm, iar împreună să o scoatem la capăt", a spus Alexandru Albu.

Haos în Giulești la Rapid - Petrolul: Daniel Niculae, înjurat. Se cer demisii

După al doilea autogol, fanii Rapidului nu au mai rezistat. "Rușine să vă fie!" s-a auzit imediat din tribune, precum și "Plecați cu toții".

De asemenea, Daniel Niculae, președintele Rapidului, a fost înjurat de suporterii giuleștenilor.

Rapid are două eșecuri consecutive și ocupă doar locul 11 după primele 5 etape, cu 5 puncte.