Pierdere uriașă pentru CFR Cluj: „E în operație! L-am pierdut până la finalul sezonului!”

Ciprian Deac CFR Cluj Cristi Balaj Superliga
Data publicarii: Marti 18 Aprilie 2023, 17:57
Data actualizarii: Marti 18 Aprilie 2023, 17:57

Cristian Balaj a anunțat că Dan Petrescu nu se va putea baza pe „motorul” CFR-ului în lupta la titlu.

CFR Cluj și-a câștigat meciul din runda a patra a play-off-ului, 2-1 cu Sepsi OSK, gație golurilor însccrise de Daniel Bîrligea (22 ani) și Ciprian Deac (37 ani), în minutele 44 și 53. În timp ce pentru oaspeți a marcat Andreas Dumitrescu (22 ani), în minutul 28.

Sezonul s-a terminat pentru Ciprian Deac

Din păcate pentru Dan Petrescu (55 ani), victoria a venit cu un pre uriaș. L-a pierdut pe Ciprian Deac până la finalul sezonului, după cum a anunțat Cristian Balaj (51 ani), președintele ardelenilor. Acesta a precizat că decarul CFR-ului a suferit o accidentare dură la umăr și a avut nevoie de o intervenție chirurgicală.

„Ciprian Deac este în operaţie în acest moment. L-am pierdut până la finalul sezonului. Are o accidentare la nivelul umărului. Sunt anumite leziuni, rupturi, umărul dislocat.

Este o operaţie mai complexă. Deac este pe mâini bune. Din păcate nu va mai juca în acest play-off. Este o pierdere foarte importantă. Ghinion, complex de îngrijorări.

Pentru unele nu găsim explicaţii, altele nu le primim. Şi tot aşa. Deac, la ora actuală, este foarte greu, dacă nu imposibil de înlocuit”, a declarat Cristi Balaj pentru Fanatik

• În acest sezon, Ciprian Deac a fost utilziat de Dan Petrescu în 49 de meciuri în toate competițiile, în care a marcat 8 goluri și a oferit 15 pase decisive.
  • Veteranul grupării din Gruia este cel mai titrat jucător al CFR-ului. A câștigat 7 titluri de campion cu ardelenii, dar și două Cupe ale României și 5 Supercupe.