FOTO Petrolul Ploiești - FC Botoșani 1-0 | Gazdele obțin o victorie importantă la ultima fază de joc, din penalty

Petrolul - FC Botoșani FC Botosani petrolul Superliga
Data publicarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 18:59
Data actualizarii: Sambata 29 Aprilie 2023, 19:07

Petrolul Ploiești a obținut o victorie importantă în cursa pentru locul întâi în play-out.

Gazdele s-au impus la limită în fața celor de la FC Botoșani, scor 1-0, victoria fiind obținută la ultima fază de joc, dintr-un penalty transformat de Constantin Budescu.

În urma acestui rezultat, Petrolul Ploiești a egalat-o la puncte pe FCU Craiova (31), în timp ce FC Botoșani a rămas pe locul patru, cu 27 puncte.

Petrolul Ploiești - FC Botoșani 1-0

Final de partidă!

Minutul 90 + 7 - GOOOL Petrolul Ploiești! Constantin Budescu transformă, fără probleme, lovitura de pedeapsă!

Minutul 90+5 - Fază VAR pentru Petrolul Ploiești! Budescu centrează în careu, Pius îl lovește pe Papp în față, mingea ajunge la Doua care trage pe lângă poartă. Faza este consulată în camera VAR pentru un fault al lui Pius, iar arbitrul acordă penalty.

Minutul 78 - Ocazie Petrolul Ploiești! Țicu repune către Irobiso, care se afla singur în careu, însă Ducan are o intervenție bună și respinge.

Minutul 65 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Ducan respinge în transversală o minge venită din corner, Irobiso recuperează și șutează pe lângă poartă.

A început repriza a doua!

Final de primă repriză!

Minutul 45+3 - Ocazie Petrolul Ploiești! După o centrare din lovitură liberă, Grozav întoarce cu capul pentru Takayuki, care reia peste poartă, însă reușita ar fi fost anulată dacă Takayuki marca, deoarece Grozar era în offside.

Minutul 29 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Ducan respinge în față o minge venită din corner, iar Jefferson trimite peste poartă.

Minutul 25 - Ocazie pentru FC Botoșani! După o combinație interesantă, Roman II șutează, dar mingea lovește transversala.

A început partida de pe stadionul "Ilie Oană".

Cu o victorie pe teren propriu, Petrolul poate egala liderul din play-out, FCU Craiova, care are 31 de puncte după șase meciuri. Pentru ploieșteni, clasarea pe un loc care asigură prezența la barajul pentru Conference League ar fi irelevantă, având în vedere că nu au licența UEFA pentru participarea în cupele europene.

Petrolul - FC Botoșani, ora 17:00. Meci tare în play-out

De partea cealaltă, FC Botoșani este pe locul zece, cu 27 de puncte, iar o victorie i-ar putea permite să urce pe locul opt, cel puțin temporar, până la meciul dintre UTA Arad și Hermannstadt.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 10 ori în principala competiţie internă, de șase ori s-au impus prahovenii, celelalte patru partide fiind câştigate de botoşăneni.

Cea mai recentă dispută directă a adus şi cea mai mare diferenţă de scor: 6 februarie 2023, FC Botoşani - Petrolul 5-0, goluri înscrise de Sebastian Mailat - dublă, Mihai Roman II, Andrei Dragu şi Alin Şeroni.

„Este un meci important pentru economia clasamentului, pentru ceea ce vrem să facem in acest play-out. Vreau să jucăm cu aceeași atitudine, să venim cu victoria de la Ploiești, chiar daca nu ne va fi ușor, pentru că întâlnim o echipă ce are în componență jucători, precum Grozav, care pot face diferența.

Contează că starea de spirit la noi este la cote bună. Trebuie să știm să și suferim, dar vreau să vedem determinare și atitudine, să fim lucizi în fața porții. Dacă vom câștiga, va fi un pas important către play-off-ul de Conference League”,  a declarat Flavius Stoican.