Filozofia lu' Petrescu:"Daca bagi mingea in poarta castigi, daca nu, nu!":)

Dan Petrescu George Galamaz Superliga
Data publicarii: Luni 20 Octombrie 2008, 17:36
Data actualizarii: Luni 20 Octombrie 2008, 18:13
Dan Petrescu si-a criticat o parte din elevii sai, in special atacantii, desi echipa sa a castigat

"A fost un meci foarte greu, de altfel, ne asteptam, fiindca Bistrita avea numai sapte puncte si era ultima sansa pentru ei. Eu cred ca au pregatit foarte bine meciul, erau de cinci zile in cantonament si au incercat sa ne contracareze, sa ne astepte, sa joace cu mingi lungi pe contraatac. In prima repriza puteam fi in avantaj, ei au avut vreo 3-4 ocazii, dar noi am avut sansele mai mari. In repriza a doua am inceput mai bine si am inscris cand nu se astepta nimeni, iar dupa gol cred ca meritam sa mai marcam de doua, trei ori.

Una peste alta, eu zic ca a cincea victorie la rand in deplasare arata forta acestui grup si a acestei echipe. Nu e usor sa castigi cinci meciuri in deplasare nicaieri, mai ales la noi, si sper sa castigam un punct si acasa fiindca acolo avem probleme. Neaparat acum sambata trebuie sa castigam. Imi pare rau pentru Nelutu Sabau. E prietenul meu, dar in fotbal nu poti sa ai prieteni decat dupa meci, nu in timpul lui. Sper sa reuseasca sa scoata echipa din impasul in care e si sa o salveze pentru ca e un prieten bun si un antrenor foarte bun. Eu cred ca au sanse sa se salveze.

Cred ca sunt la 3-4 puncte si au program cu Otopeni, cu Medias, cu Buzau, echipe de sub ei. Si Brasovul, si Pitestiul sunt accesibile, iar daca Nelutu e lasat in pace, va scoate echipa din impas. Nu am jucat la potential maxim, dar victoria e importanta. De exemplu, cu Iasi am jucat mai bine, dar am pierdut. Cu Craiova am jucat si mai bine si iar am pierdut. Fotbalul e ciudat. Daca bagi mingea in poarta castigi, daca nu, nu. Arbitrajul nu il comentez fiindca, daca castigi in deplasare, nu mai conteaza", spune Petrescu.