PaWa! Premieră la FCSB în acest sezon după tripla schimbare făcută la pauză

FCSB Joyskim Dawa Universitatea Cluj Superliga
Data publicarii: Luni 02 Octombrie 2023, 22:14
Data actualizarii: Luni 02 Octombrie 2023, 22:15

FCSB a jucat pe teren propriu cu Universitatea Cluj în etapa cu numărul 11 din Superliga României.

Vicecampioana României a trecut repede în avantaj pe Arena Națională, după ce Joyskim Dawa a deschis scorul în minutul 8, după o respingere greșită a lui Gorcea. Balonul boxat de portarul ardelenilor după centrarea lui Florinel Coman din corner s-a dus în transversală, s-a lovit de Ngezana și a ajuns la Dawa, care a trimis cu capul din prima în plasă.

Fundașul camerunez a greșit însă la golul de 1-1 marcat de Dan Nistor, care a trecut fără probleme de el, iar aproape de pauză a fost aproape să comită penalty, după un fault imprudent la marginea careului. Pentru Dawa a fost primul meci ca titular după eliminarea din meciul cu FC Hermannstadt, scor 2-2, când a făcut penalty-ul cu care sibienii au egalat.

Joyskim Dawa, schimbat pentru prima dată în acest sezon

Favorit al lui Gigi Becali în apărarea echipei sale, atât în startul sezonului cât și în sezonul precedent, Joyskim Dawa a fost 'taxat' pentru gafele din prima repriză. Astfel, fundașul central a fost schimbat la pauza meciului cu U Cluj și înlocuit cu Mihai Lixandru.

A fost pentru prima dată în acest sezon când Joyskim Dawa, integralist în toate meciurile până la duelul cu FC Hermannstadt, a fost schimbat. Alături de el au mai fost înlocuiți și Octavian Popescu și Ovidiu Popescu, în locul lor fiind trimiși Andrea Compagno și Damjan Djokovic.