Panduru l-a pus la colț pe Andrei Ivan: „De ce faci asta?!”

Andrei Ivan Basarab Panduru Superliga Superliga Andrei Ivan
Data publicarii: Marti 01 August 2023, 19:30
Data actualizarii: Marti 01 August 2023, 19:29

Andrei Ivan a fost titular în ultima etapă jucată pentru Universitatea Craiova cu CFR Cluj, scor 1-1.

În minutul 43 al partidei, Andrei Ivan a scăpat singur cu portarul ardelenilor, Sava, care a ieșit greșit și a alunecat. Iar atacantul Universității Craiova nu a putut să speculeze eroarea fostei campioane și a șutat pe lângă poartă, deși era goală.

Basarab Panduru l-a criticat pe Andrei Ivan, evidențiind faptul că fotbalistul nu avea voie să rateze dintr-o astfel de situație. Dar chiar și așa, fostul internațional român, în prezent analist TV, a precizat că a fost doar o întâmplare și că nu vrea să creadă că a fost lipsă de valoare.

„Ocazia lui Ivan e mare. Dacă era Danciu acolo şi nu era Ivan, nu spuneam nimic, că era un jucător tânăr, care încearcă să intre şi el, dar tu să fii Ivan, să ajungi acolo, să ai mingea pe piciorul drept... Portarul cade, alunecă şi cade din nou.

De ce tragi din alunecare? Ca să nu ai precizie, pe cuvântul meu. N-ai voie să nu dai gol. Putea să se ducă cu mingea până poartă. Nu ai cum să nu prinzi poarta de acolo dacă eşti Ivan.

(n.r. - E lipsă de valoare?) Nu, asta nu. Pot doar să cred că s-a întâmplat. E totuşi un jucător care în campionatul nostru dă 30 de goluri în două sezoane. 15 goluri pe sezon sunt multe”, a spus Basarab Panduru, potrivit OrangeSport.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1

Alexandru Crețu a deschis scorul în minutul 10, în urma assist-ului provenit de la Alexandru Mitriță. Emmanuel Yeboah a restabilit egalitatea în minutul 39, iar tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute.

Pentru CFR Cluj urmează meciul de joi, 3 august, de la ora 21:00 cu Adana Demirspor, în al doilea tur preliminar din UEFA Europa Conference League. Ardelenii vor evolua în deplasare. În manșa tur, fosta campioană a României a câștigat cu 1-0.

De cealaltă parte, formația dirijată de Laurențiu Reghecampf se va întâlni cu FC Hermannstadt vineri, 4 august, de la ora 21:30, pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova. Meciul va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.