Reacția lui Mihai Stoica, după ce Poli Iași a umilit-o pe Farul Constanța etapa trecută

Mihai Stoica Farul Constanta Poli Iasi Superliga Mihai Stoica
Data publicarii: Marti 01 August 2023, 18:34
Data actualizarii: Marti 01 August 2023, 18:33

Campioana României a pierdut acasă cu Poli Iași, scor 1-3.

Cele două cluburi s-au întâlnit în a treia etapă din startul noului sezon din Superliga României la Ovidiu. Pentru constănțeni a fost al șaptelea meci în această stagiune, iar elevii lui Gică Hagi au pierdut categoric partida care, în principiu, părea simplă de rezolvat.

Mihai Stoica, managerul general FCSB, a vorbit despre înfrângerea Farului din campionat și a ținut să o laude pe Poli Iași, care, după spusele sale, a evoluat bine la Ovidiu împotriva campioanei României.

„Dacă Farul nu juca în Europa, ar fi pierdut vreodata punctele cu Iaşi? Niciodată. Uite, puncte pierdute. Noi când veneam de la Galaţi cu maşina, ei mergeau cu autocarul de la Iaşi la Constanţa.

Au mers toată Moldova, atâtea ore... dar au jucat bine cu Farul.

E un drum greu. Eu când am văzut programul am zis că e un meci bifat. E greu.. Noi probabil că o să mergem cu un autocar cu etaj să vedem cum e. Iaşi, săracii.. Chiar au drumuri grele”, a spus Mihai Stoica, potrivit OrangeSport.

Farul Constanța - Poli Iași 1-3

Luis Phelipe a deschis scorul în minutul 11, iar Vojtus a dus scorul la 2-0 în minutul 37. Enes Sali a micșorat diferența în minutul 45, înainte de pauză.

Ieșenii au revenit la două goluri diferență în minutul 51. Luis Phelipe a realizat „dubla”, iar tabela de marcaj a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute.

Echipele de start!

• Farul Constanța: Buzbuchi - Sîrbu, Boli, Queiros, Vianna - Artean, N. Popescu, Vînă - Mateus, Carnat, Sali

Rezerve: Aioani, M.Popescu, Dussaut, Grameni, Basson, Dumitrache, Grosu, Andronache, Benchaib

Antrenor: Gică Hagi

• Poli Iași: Ailenei - Martac, Tincu, Katanec, Stefanovici - Jatoba, Roman, Garobbio, Figueiredo - Gheorghiță, Vojtus

Rezerve: Celeadnic, Vașvari, Itu, Harrison, Hrib, Militaru, Dumitru, Hlistei, Ciobanu

Antrenor: Leo Grozavu