Ovidiu Burca dinamo - petrolul Superliga Superliga Ovidiu Burcă
Data publicarii: Duminica 27 August 2023, 08:52
Data actualizarii: Duminica 27 August 2023, 08:51

Dinamo București - Petrolul Ploiești s-a încheiat 1-1.

Cele două echipe s-au înfruntat pe stadionul „Arcul de Triumf” din Bucureși, în a șaptea etapă din startul noului sezon din Superliga României. Dinamo și Petrolul au împărțit, în consecință, punctele.

După meci, Ovidiu Burcă a vorbit, printre altele, și despre problemele de lot cu care se confruntă echipa din Șoseaua Ștefan cel Mare. Antrenorul a precizat că va trebui să gestioneze bine situația, având în vedere că urmează partida din Cupa României.

Dinamo București o va întâlni pe Mealoglobus București marți, 29 august, de la ora 19:00. În cazul în care „câinii roșii” vor câștiga, atunci se vor califica în grupele Cupei României și se vor lupta la trofeu.

„Problema noastră e că avem niște jucători accidentați, vom vedea ce rotații putem face. Ne dorim să ne calificăm în Cupa României, mai departe, vrem să fim în cei mai buni parametrii fizici”, a spus Ovidiu Burcă după Dinamo - Petrolul

La meciul de pe „Arcul de Triumf”, a revenit Lamine Ghezali, care a fost absent din cauza unei accidentări. Francezul a intrat în repriza secundă, în minutul 52, înlocuindu-l pe Ahmed Bani.

Dinamo București - Petrolul Ploiești 1-1

În minutul 21 al meciului, Gregorio a deschis scorul pentru Dinamo, iar Petrovic a restabilit egalitatea în minutul 37. Tabela a rămas nemodificată până la capătul celor 90 de minute, iar cele două cluburi au împărțit punctele în confruntarea din a șaptea etapă a Superligii.

Echipele de start

• Dinamo București: Golubovic - Patriche, Bena, Homawoo - De Moura, Bani, Ilic, Amzăr - Costin, Gregorio, Politic
  • Petrolul Ploiești: Zima - Papp, Meijers, Țicu - Doua, Hanca, Seto, Jair, Musi - Petrovic, Grozav