Oțelul - Sepsi OSK 2-3. Victorie dramatică pentru covăsneni la Galați

Otelul Galati Sepsi OSK Superliga Superliga
Data publicarii: Marti 12 Decembrie 2023, 19:19
Data actualizarii: Marti 12 Decembrie 2023, 19:20

Meciul dintre Oțelul Galați și Sepsi OSK s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 2-3.

Oțelul Galați - Sepsi OSK 2-3

Minutul 90+7: FINAL DE MECI!

Minutul 83: GOOOL Oțelul Galați! Cîrjan reduce din diferență după ce a fost lăsat singur în careul advers. O reluare din alunecare duce scorul la 2-3, cu aproximativ zece minute înainte de finalul partidei.

Minutul 75: GOOOL Sepsi! Denis Ciobotariu duce scorul la 3-1, după ce reia cu capul o minge centrată din corner. Mingea prinde pământul, iar Dur-Bozoancă nu poate respinge.

Minutul 64: GOOOL Sepsi! Marius Ștefănescu intră în careu, trece de doi adversari și trage cu piciorul stâng sub bară, fără nicio șansă pentru Cosmin Dur-Bozoancă.

Minutul 46: A început a doua repriză!

Minutul 45+1: PAUZĂ la Galați!

Minutul 38: GOOOL Oțelul! Pop trage în bară, mingea ajunge la Maciel, iar acesta nu ratează din poziție ideală. Niczuly nu a putut interveni.

Minutul 36: Ocazie pentru Oțelul! Teles se distrează în careul advers și șutează puternic, dar mingea este respinsă de Niczuly în corner.

Minutul 3: GOOOL Sepsi OSK! Cosmin Matei scapă singur cu portarul, îl driblează pe Dur-Bozoancă și înscrie în poarta goală.

Minutul 1: Fluier de start la Galați!

Echipele de start:

• Oțelul: Dur-Bozoancă - Zhelev, Cisse, Lovric, Silva - Lopez, Cisotti, Teles - Bodișteanu, Pop, Maciel
  • Rezerve:: Stoian, Neagu, Rus, Yabre, R. Tănasă, Jardan, Adascăliței, Zivulic, Fatai
  • Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, Ninaj, Kecskes, Oteliță - Alimi - Varga, Rodriguez, Matei, Ștefănescu - Safranko
  • Rezerve: Moldovan, Ștefan, Păun, heorghe, Damașcan, Bălașa, Kallaku, Dobozi, Rondon

Aflate la egalitate de puncte, Oțelul Galați și Sepsi OSK se confruntă în ultimul meci al etapei a 19-a din Superliga României. O victorie ar aduce una dintre formații la egalitate de puncte cu Petrolul Ploiești, aproape de locurile din play-off.

Covăsnenii au pierdut şase dintre precedentele şapte deplasări din Superligă, unicul rezultat pozitiv pe teren advers din această perioadă fiind îm octombrie 2023, cu FC Voluntari.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în turul sezonului regular curent, când au remizat la Sfântu Gheorghe, scor 1-1, goluri marcate de Pavol Safranko, respectiv Alexandru Pop.