O legendă dinamovistă avertizează după victoria FCSB-ului cu CFR Cluj: „Echipa poate și mai bine de atât!”

FCSB CFR - FCSB Florin Prunea Superliga FCSB
Data publicarii: Luni 06 Februarie 2023, 18:47
Data actualizarii: Luni 06 Februarie 2023, 18:49

Victoria FCSB-ului de la Cluj, 1-0, a apropiat-o pe vicecampioana României la 6 puncte de liderul CFR, cu 6 meciuri înainte de sezonul regulat.

FCSB și-a luat revanșa pentru înfrângerea cu Farul Constanța, 2-3, din runda trecută. În etapa a 24-a, roș-albaștrii s-au întors victorioși de pe terenul CFR-ului, 1-0, grație golului înscris de Malcom Edjouma (26 ani), în minutul 88.

Florin Prunea crede că FCSB-ul nu și-a atins potențialul

Jocul l-a mulțumit și pe Gigi Becali (64 ani). Patronul FCSB-ului a mărturisit că echipa a jucat atât de bine, încât schimbările la pauză nu au mai fost necesare. Însă Florin Prunea (54 ani) are o veste bună pentru omul de afaceri. Fostul jucător al lui Dinamo și al „Generației de Aur” consideră că elevii lui Mihai Pintilii (38 ani) nu și-au atins potențialul și că dacă vor evolua ca-n partida de la Cluj, vor fi cu adevărat o forță în a doua parte a sezonului.

„Este bine dispus, mie îmi place când îl văd așa, că vorbește, e relaxat (n.r. pe Gigi Becali). Jocul a fost unul foarte bun, nici eu nu am mai văzut de mult FCSB-ul jucând așa. E departe de tiki-taka Barcelona, dar, pe de altă parte, sunt de acord cu el. Dacă vor juca așa, vor fi o echipă foarte greu de înfrânt.

Eu cred că echipa asta poate și mai bine de atât, pentru că au jucători de calitate, au jucători tehnici. Odată cu revenirea lui Cristea se rezolvă problemele din apărare, jucătorii care vin de pe bancă au început să aducă un plus”, a declarat Florin Prunea la ProSport Live.

Gigi Becali îl contrazice pe Dan Petrescu

La finalul partidei, Dan Petrescu (55 ani) a declarat că „golul FCSB-ului a venit din nimic”, iar replica lui Gigi Becali nu a întârziat să apară.

„Golul nu a venit din nimic, a venit din jocul nostru din primul minut. Dumnezeu face dreptate, nu mereu, dar o mai face. Nu ai văzut că nu s-a schimbat nimic. Nu aveai ce să schimbi. Dacă juca perfect echipa...când se joacă, nu se mai schimbă.

Bine, mă, cu Farul a fost jocul nostru. S-a întâmplat aia acolo...în primul rând a fost gol valabil, al treilea. Se întâmplă o dată la 20 de ani să dai două goluri în prelungiri”, a spus Gigi Becali.