"O echipă bătrână, schimonosită". Florin Răducioiu, discurs fără menajamente la adresa unei candidate la titlu

Florin Raducioiu CFR Cluj Superliga Florin Raducioiu/sursa foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 15:05
Data actualizarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 15:06

CFR Cluj a terminat la egalitate cu UTA Arad, scor 0-0, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 17-a a Superligii de fotbal.

CFR Cluj a dominat meciul şi şi-a creat câteva ocazii de gol, dar UTA Arad a fost aproape să dea lovitura pe contraatac. Cea mai mare ocazie a meciului a fost irosită de arădeni, în minutul 61, când Tiberiu Căpuşă a şutat în bară.

În tur, CFR s-a impus cu 3-1. Clujenii nu au nicio victorie în ultimele trei etape (două egaluri şi un eşec) şi doar un succes în ultimele şase etape (patru egaluri şi un eşec). De cealaltă parte, UTA Arad are două egaluri şi un eşec în ultimele trei runde.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a acumulat 32 de puncte, însă poate fi depășită de Rapid în cazul unei victorii. În plus, dacă FCSB câștigă derby-ul cu Dinamo, se distanțează la cinci puncte.

Florin Răducioiu, analiză dură despre CFR Cluj

Fostul internațional român nu a fost impresionat de jocul arătat de fosta campioană a României, despre care a spus că a creat prea puține faze periculoase în meciul cu UTA Arad.

"Mă gândeam sincer care sunt punctele forte ale acestei echipe, pe care sincer să fiu în ultimul timp...nu reuşesc să o definesc. De exemplu astăzi (n.r.- sâmbătă) echipa a creat câteva ocazii în afară de bară. Numai imprecizia a fost o ocazie în prima repriză.

În rest, da, o anumită presiune în minutele 70, dar prea puţin! Echipa nu are un stil propriu. Să zici 'Domne, jucăm împotriva lui CFR şi sunt foarte bune pe contraatacuri, au trei jucători care fac diferenţa pe partea stângă, fazele fixe'.

E o echipă bătrână, schimonosită, sincer. Să nu câştigi totuşi împotriva UTA-ei Arad, o echipă care totuşi va lupta pentru evitarea retrogradării. Nu e posibil să nu câştigi un astfel de meci. Prea puţin ne-a arătat echipa lui Andrea Mandorlini, este o echipă în dificultate după părerea mea. O echipă care încearcă să creeze, însă îi iese prea puţin", a spus Florin Răducioiu, potrivit Prima Sport.