Reacția lui Andrea Mandorlini după CFR - UTA 0-0 + jucătorii care s-au accidentat

Andrea Mandorlini CFR Cluj UTA Arad Superliga Andrea Mandorlini, antrenor CFR Cluj/sursa foto: Imago
Data publicarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 07:53
Data actualizarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 08:01

CFR Cluj a terminat la egalitate cu UTA Arad, scor 0-0, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 17-a a Superligii de fotbal.

CFR Cluj a dominat meciul şi şi-a creat câteva ocazii de gol, dar UTA Arad a fost aproape să dea lovitura pe contraatac. Cea mai mare ocazie a meciului a fost irosită de arădeni, în minutul 61, când Tiberiu Căpuşă a şutat în bară.

În tur, CFR s-a impus cu 3-1. Clujenii nu au nicio victorie în ultimele trei etape (două egaluri şi un eşec) şi doar un succes în ultimele şase etape (patru egaluri şi un eşec). De cealaltă parte, UTA Arad are două egaluri şi un eşec în ultimele trei runde.

Concluziile lui Andrea Mandorlini după CFR Cluj - UTA Arad 1-1

Tehnicianul gazdelor este de părere că echipei sale i-a lipsit și puțin noroc pentru a înscrie și a vorbit despre problemele medicale ale jucătorilor pe care îi antrenează.

"Așa e fotbalul, am avut multe ocazii, dar ne-a lipsit șansa. Sunt mulțumit de joc, rămâne să ne pregătim pentru următorul meci.

Nu contează, trebuie să ne păstrăm încrederea, să rămânem pe același drum. Am avut multe ocazii, dar din lipsă de noroc nu am deblocat rezultatul de pe tabelă.

Camora a fost pe bancă pentru a da un suport echipei, dar a intrat 10 minute deși mai simțea dureri. De Bîrligea știam de dinainte că va juca, dar de Mario, nu știam. Mă bucur că a făcut-o, deși am riscat puțin.

Am revăzut ocazia lui, a dat și câteva centrări periculoase, s-a simțit când nu l-am avut în teren. A făcut ce trebuia, dar azi ne-a lipsit norocul. Nu mereu câștigă echipa care are cele mai multe ocazii.

Am avut ghinioanele noastre, așa se întâmplă când joci multe meciuri. Ajeti a simțit dureri la națională. Avem câteva probleme, dar nu foarte mari. Nu cred că Ajeti și Konoplyanka vor juca la următorul meci, dar e bine că i-am recuperat pe Camora și pe Bîrligea", a spus Andrea Mandorlini.