"Nu meritam victoria". Reacția categorică a lui Adam Nemec după înfrângerea cu Dinamo

Dinamo Adam Nemec fc voluntari Superliga
Data publicarii: Duminica 20 August 2023, 00:31
Data actualizarii: Duminica 20 August 2023, 00:49

Dinamo a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-2, în deplasare, într-un meci din etapa a șasea a Superligii.

Dinamo a obţinut prima victorie în deplasare din acest sezon şi a doua consecutivă, după ce ilfovenii au ratat un penalty în minutul 90+7, prin Runar Mar Sigurjonsson, după un fault comis de Josue Homawoo asupra lui Andrei Dumiter.

Gazdele au deschis scorul prin Patricio Matricardi (19), dar Dinamo a egalat la scurt timp prin Goncalo Gregorio (24).

Echipa antrenată de Ovidiu Burcă a preluat conducerea în debutul reprizei secunde, prin golul înscris de Cristian Costin, după doar 43 de secunde, profitând de o ieşire neinspirată a portarului Octavian Vâlceanu. Ex-dinamovistul Adam Nemec (80) a restabilit egalitatea, dar Dinamo a marcat golul victoriei prin Răzvan Patriche (87), cu o lovitură de cap din unghi, la o poziţionare eronată a lui Vâlceanu.

Ce a declarat Adam Nemec după FC Voluntari - Dinamo 2-3

"Întotdeauna sunt greu de digerat înfrângerile de pe teren propriu, dar maniera în care am luat golurile în această partidă este teribilă. Nu am meritat să câștigăm.

Din păcate, Sigurjonsson a ratat penalty-ul din finalul meciului. Era bun pentru noi un rezultat de egalitate.

Orice înfrângere scade moralul echipei. Dacă vom juca în meciurile viitoare la fel ca în această seară, atunci nu vom mai câștiga nicio partidă.

În timp ce se verifica al treilea gol al lui Dinamo la VAR (n.r. pe motiv de offside), eu eram în sala de forță. Am văzut această fază pe geam, astfel că îmi e imposibil să zic dacă a fost un gol regulamentar sau nu. Dacă arbitrii au decis că este un gol regulamentar, atunci așa a fost", a spus Nemec.