"Nu mai contează". Reacția lui Andrei Nicolescu după ce Dinamo a fost egalată în ultimele faze de FCU Craiova

Dinamo andrei nicolescu FCU Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 21:29
Data actualizarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 21:46

FCU Craiova şi Dinamo au terminat la egalitate, scor 1-1, în Bănie, într-un meci din etapa a cincea din play-out-ul Superligii României.

Dinamo a deschis scorul în finalul primei reprize, prin Gheorghi Milanov (44), după centrarea lui Hakim Abdallah şi mingea aşezată de Goncalo Gregorio.

Echipa antrenată de Eugen Trică a reuşit să egaleze în minutul 90, prin Vladislav Blănuţă (90), cu o lovitură de cap, la centrarea lui William Baeten.

FCU Craiova rămâne pe ultimul loc în ciuda acestei remize. Oltenii au doar trei puncte obţinute în ultimele 11 etape.

Reacția lui Andrei Nicolescu după remiza cu FCU Craiova

"Înainte de meci am vorbit cu jucătorii și le-am spus că trebuie să omorâm meciul după primul gol, eram sigur că o să înscriem. Nu mai contează. E foarte greu mental acest play-out pentru toate echipele.

Mă uit la Craiova care are foarte multă calitate, dar care este împietrită cumva. 100% meritam să câștigăm, dar n-am fost în stare să închidem jocul, să-l omorâm. E greu să mai găsești explicații, toată lumea este sub presiune.

E un moment complicat. Nu mă simt nedreptățit. E pur și simplu faptul că trebuia să fim un pic mai agresivi pe ocaziile pe care le-am avut în a doua repriză.

E vorba doar de presiunea mentală, cât de capabili sunt să o gestioneze, să scape de frica de greșeală și de rezultat. Aici e diferența. E o bătălie foarte complicată", a declarat Andrei Nicolescu, potrivit Fanatik.