”Nu cred că mai avem șanse la titlu”. Jucătorii Universității Craiova, resemnați după înfrângerea cu Farul

farul - universitatea craiova laurentiu popescu Universitatea Craiova Superliga Laurențiu Popescu / Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 22:44
Data actualizarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 22:44

Universitatea Craiova a pierdut cu Farul Constanța, scor 2-3, după ce a condus de două ori.

Laurențiu Popescu (26 de ani), portarul oltenilor, a fost la înălțime și a reușit să apere un penalty în prima repriză, executat de Denis Alibec.

Popescu nu a mai ghicit colțul și în a doua repriză, la penalty-ul executat de Ionuț Larie. Goalkeeper-ul a tras primele concluzii după partida de la Constanța.

Laurențiu Popescu: ”Nu cred că mai avem șanse la titlu”

„A fost un meci greu, frumos în același timp. Farul a jucat mai bine. Suntem o echipă, nu m-a lăsat nimeni la greu. Când este un meci mai slab, asta este, toți încercăm să fim cât mai buni la fiecare meci.

La fiecare meci facem vizionare, la toate penalty-urile. A fost și un moment de inspirație. Din păcate, la Larie, nu am mai reușit să mai apăr. Asta este.

Mi-am dorit foarte mult să fiu aici, sper ca în continuare să am prestații bune și să rămân în poarta Universității Craiova. Nu cred că mai avem șanse la titlu, urmează următorul meci. Vrem să ne luăm revanșa. Este un meci foarte important și vrem să-l câștigăm cu orice preț.

Să conduci de două ori la echipa de pe primul loc... am făcut ceva greșeli. Din fiecare meci avem de învățat”, a spus Laurențiu Popescu.

În urma acestui rezultat, liderul Farul Constanța a ajuns la 39 de puncte și s-a distanțat de urmăritoarea CFR Cluj, care are 34 de puncte, cu un meci în minus.

Universitatea Craiova rămâne pe locul patru, cu 29 de puncte, și poate fi depășită de Rapid dacă giuleștenii vor câștiga meciul din această etapă cu Sepsi.