Nicolae Dică face praf un jucător de la FCSB: ”Nota 4. A pierdut toate mingile”

Nicolae Dica FCSB fcsb - rapid Superliga Nicolae Dică, fostul antrenor de la FCSB / Foto: Imago Images.
Data publicarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 08:14
Data actualizarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 08:14

FCSB a pierdut pe Arena Națională în compania celor de la Rapid, scor 1-2, în ultima etapă din cadrul turului din Superliga României.

Rapid a intrat cu un avantaj liniștitor la pauză, când scorul era deja 2-0 pentru formația lui Cristiano Bergodi. Jayson Papeau a deschis scorul în minutul 39 după ce a anihilat apărarea adversă, iar Paul Iacob a punctat în prelungirile primei reprize după un corner executat perfect de Borja Valle.

În partea secundă, FCSB a reușit să reducă din diferență prin Joyskim Dawa, dar nu a putut marca și golul egalizator și meciul s-a încheiat cu victoria Rapidului.

Nicolae Dică: ”Nota 4, a pierdut toate mingile”

După meci, Nicolae Dică, fostul antrenor de la FCSB, a analizat partida și l-a făcut praf pe Octavian Popescu, intrat la pauză în locul lui Ovidiu Popescu, pentru a aduce un plus în compartimentul ofensiv al echipei lui Gigi Becali.

Doar că evoluția lui Tavi nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor lui Nicolae Dică, care nu i-a dat nici măcar o notă ”de trecere” după derby-ul cu Rapid.

"Eu îi dau nota 4, a pierdut toate mingile. Mă aştept de la un număr 10 să intre şi să facă diferenţa cu Rapid, cu CFR, nu cu Botoşani, Petrolul sau alte echipe, cu tot respectul pentru aceste echipe.

Numărul 10 a fost purtat la Steaua de Panduru, de mine, trebuie să faci diferenţa în cupele europene, de aia ai numărul 10", a spus Nicolae Dică, la Orange Sport.

Se strânge clasamentul la vârf

Victoria de pe Arena Națională o aduce pe Rapid tot mai aproape de locul 1. Giuleștenii s-au apropiat la două puncte de rivala FCSB, care poate pierde primul loc la finalul acestei runde. CFR Cluj va urca pe locul 1, dacă va învinge Hermannstadt, la Sibiu.

În runda următoarea, Rapid va înfrunta Sepsi OSK, în deplasare. Pentru FCSB urmează un nou meci pe teren propriu, contra celor de la FC U Craiova 1948. Băieții lui Cristiano Bergodi au câștigat trei din ultimele cinci meciuri jucate în Liga 1. De asemenea, Rapid are acum trei victorii la rând împotriva rivalilor de la FCSB.