Gabi Balint a găsit explicația pentru forma slabă a celor de la FCSB: "Există o ruptură între ei! Se vede în teren"

Gabi Balint FCSB Rapid Superliga Gabi Balint / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 23:54
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 23:53

Gabi Balint a analizat meciul FCSB - Rapid, de pe Arena Națională, încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 1-2.

Rapid a marcat ambele goluri pe finalul primei reprize. Jayson Papeau a deschis scorul în minutul 39, după o acțiune individuală de toată frumusețea în care a trecut de trei adversari și l-a învins pe Târnovanu, iar Paul Iacob a majorat diferența în prelungirile primului act, când a marcat spectaculos după un corner.

Gabi Balint a găsit explicația pentru forma slabă a celor de la FCSB

FCSB a redus din handicap în minutul 66, prin Joyskim Dawa, iar vicecampioana a avut și un gol anulat în minutul 87 pentru ofaid.

Gabi Balint spune că, pe lângă erorile din defensiva celor de la FCSB, a sesizat și o ruptură între staff-ul tehnic și jucătorii vicecampioanei. Fostul mare jucător al Stelei este de părere că Elias Charalambous nu se poate impune în vestiar, motiv pentru care randamentul echipei este din ce în ce mai scăzut.

"În repriza a doua, FCSB a început mai bine. A avut o perioadă mai bună, mai ales după gol, când a fost mai agresivă, cu un pressing mai avansat, dar n-au fost clari în fața porții. Schimbările făcute de FCSB au fost firești. Nu au adus nimic nou, au fost la același nivel cu cei pe care i-au schimbat.

Ambele goluri ale Rapidului au venit în urma unor greșeli în lanț ale jucătorilor de la FCSB, dar să nu uităm efortul făcut de jucătorii rapidiști, agresivitatea. Sigur, au făcut și schimbări defensive, dar au rezistat.

La FCSB nu e o idee de joc. Cu părere de rău, antrenorii au nu autoritate în vestiar, iar asta se vede. Jucătorii știu tot timpul ce se întâmplă, cum se întâmplă. Antrenorul trebuie să îl asculți și să execuți, să faci repetiție. Eu nu cred că se întâmplă lucrul ăsta. Cred că există ruptură între antrenor și jucători. Se vede în teren... numai acțiuni individuale, construcția prea lentă, nu toți fac efort pentru a recupera mingea. Sunt multe lucruri pe care vrei să le vezi.

Azi cred că orice antrenor ar fi făcut aceleași schimbări. Nu poți să-i impuți ceva (n.r - lui Gigi Becali)", a spus Gabi Balint, la Digisport.

În urma acestei victorii, Rapid ocupă locul 3, cu 29 de puncte, la două lungimi în spatele liderului FCSB. Între cele două se clasează CFR Cluj, cu 30 de puncte și un meci mai puțin.

În runda următoare, Rapid va juca pe terenul lui Sepsi, iar FCSB va primi vizita lui FC U Craiova.