Nemulțumirea lui Toni Petrea după prima victorie obținută cu U Cluj

Toni Petrea FCU Craiova U Cluj Superliga
Data publicarii: Vineri 28 Iulie 2023, 22:15
Data actualizarii: Vineri 28 Iulie 2023, 22:24

U Cluj a învins, în deplasare, pe FCU Craiova, scor 4-3, în meciul de debut al etapei a treia din Superligă.

La finalul partidei în urma căreia a obținut prima victorie cu U Cluj, Toni Petrea a făcut analiza jocului prestat de echipa sa, vorbind atât despre aspectele pozitive, cât și despre lucrurile care l-au nemulțumit.

"Un meci greu, pe margine e foarte dificil să trăiești asemenea momente. Am făcut prea multe greșeli, le-am permis să ia inițiativa, dar e important că am revenit, îi felicit pe jucători pentru revenire.

Mă bucur că am revenit, cred că asta vor să vadă și suporterii noștri, cum ne ridicăm când suntem jos. E o victorie de moral, dar avem multe lucruri de rezolvat.

Am primit șase goluri în două etape, avem de rezolvat lucruri pe faza de apărare. Nu avem voie să primim atâtea goluri. Sunt lucruri pe care trebuie să le analizăm și să le îmbunătățim.

Nu joacă numele, nu contează că unii au sute de meciuri, campionate și trofee câștigate, important e ce e pe teren. Fără muncă și disciplină, nu se poate. Poate că avem cea mai experimentată echipă, dar nu joacă numele pe teren. Trebuie să muncim", a declarat Toni Petrea.

FCU Craiova - U Cluj s-a încheiat 3-4

Clujenii au deschis scorul în meciul de la Craiova, marcând în minutul 37 prin Dan Nistor, din pasa lui Chipciu. Oltenii au avut un gol anulat pentru offsaid, în minutul 44, dar au reuşit să egaleze în minutul 50. Bahassa a trimis un şut care a lovit transversala, balonul a revenit în teren, iar Aurelian Chiţu a înscris cu o lovitură de cap.

În minutul 59, Bahassa a şutat din nou din careu, portarul Gorcea a respins, mingea a ajuns la Aurelian Chiţu, care l-a depăşit pe portarul clujenilor şi a înscris, aducându-i pe craioveni în avantaj. În minutul 67, oaspeţii au primit penalty pentru un henţ al lui Baeten şi Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 69, reuşind dubla.

Craiova a revenit în avantaj în minutul 77, scor 3-2, printr-un gol marcat de Sidibe, abia intrat pe teren. Însă clujenii au replicat devastator pe final de meci. Alexandru Chipciu a egalat cu un şut plasat, din marginea careului, în minutul 80, pentru ca acelaşi jucător să reuşească şi el dubla, în minutul 86, cu un şut deviat de Achim.