Mutu si Zicu au debutat la Petrolul, remiza in primul meci al anului: 1-1 cu Sturm Graz! Mutu NU a fost capitan, Petrolul a jucat in echipament rosu!

Adi Mutu Ianis Zicu Superliga
Data publicarii: Joi 23 Ianuarie 2014, 19:20
Data actualizarii: Joi 23 Ianuarie 2014, 19:20

► Weekend FAntastic la Sport.ro! Vineri, 21.45: Arsenal - Coventry City! Sambata, 14.45: Bournemouth - Liverpool! FA Cup. Religia Fotbal

Adi Mutu si Ianis Zicu a debutat astazi in tricoul Petrolului, in primul amical al anului pentru ploiesteni, 1-1 cu Sturm Graz.

Mutu a fost trimis pe teren inca din primul minut si si-a creat cateva situatii bune de gol in prima parte a jocului. Cea mai clara dintre ele, in minutul 21, cand decarul Petrolului a executat putin pe langa vinclu o lovitura libera de la 30 de metri.

Mutu a fost schimbat la pauza, iar in repriza secunda Contra i-a trimis pe teren pe Zicu si Hamza. Jocul Petrolul a scazut vizibil in partea a doua a jocului, iar ploiestenii nu si-au mai creat ocazii mari de gol.

Golurile au fost marcate de Manasse, in minutul 35, respectiv Beichler, in minutul 44.

Adi Mutu nu a fost capitanul Petrolului, asa cum era de asteptat, Contra preferand sa-i dea banderola lui Ovidiu Hoban.

Petrolul a jucat in echipament rosu, unul nefolosit de ploiesteni la meciurile din acest sezon.

FAZELE MECIULUI:

FINAL | PETROLUL 1 STURM GRAZ 1

'80: Actiune frumoasa a Petrolului - Zicu ii paseaza lui Hamza la marginea careului, acesta vine lansat din spate si suteaza puternic, dar nu il poate invinge pe portarul austriecilor

'70: Jocul Petrolului a scazut vizibil dupa schimbarile de la pauza; ploiestenii nu si-au mai creat ocazii ca in prima repriza; evolutia lui Ianis Zicu, destul de stearsa.

'66: Teixeira nu reuseste sa ajunga la mingea centrata de Priso in fata portii

'65: «» Guilherme i-a lasat locul in teren lui De Lucas

'53: «» Alcenat intra in locul lui Achim

'50: Primul atac al Petrolului in repriza secunda, Guilherme urca din aparare, dar centreaza slab

'46: «» Schimbari la pauza in tabara Petrolului - au intrat: Beta, Romario Priso, Zicu, Geraldo, Hamza si Texeira, au iesit: Hoban, De Lucas, Mustivar, Boudjemaa, Morar, Mutu si Camora

Zicu are numarul 27 la Petrolul.

Captura foto: DigiSport

PAUZA | PETROLUL 1 STURM GRAZ 1

'44: GOL Sturm Graz! Bornescu il faulteaza pe Beichler in careu; penalty pentru austrieci, transformat de acelasi atacant

'39: Mustivar faulteaza la marginea careului, dupa o greseala a lui Bornescu. Lovitura libera pentru austrieci, executata de fundasul Madl; mingea trece putin pe langa poarta Petrolului.

'35: GOOOL Petrolul! Manasse inscrie cu capul dupa centrarea venita din corner de la Boudjemaa

'22: Camara suteaza puternic din afara careului, in bratele portarului Gratzei

'21: Cea mai mare ocazie de gol a ploiestenilor - Mutu executa periculos o lovitura libera de la 30 de metri, mingea trece putin pe langa poarta

'10: Boudjemaa executa o lovitura libera de la 20 de metri, mingea este blocata fara prea mari probleme de portarul austriecilor

'4: Mutu se remarca pentru prima data cu o pasa cu capul pentru Morar, acesta din urma nu reuseste insa sa controleze balonul.

► Petrolul joaca intr-un echipament nou - rosu cu o dunga galbena; este de fapt cel de-al treilea echipament al echipei, unul pe care Petrolul nu l-a folosit deloc in acest sezon;

Adi Mutu nu are banderola de capitan pe brat, asa cum era de asteptat. Hoban e liderul Petrolului in acest meci.

Captura: DigiSport

UPDATE 17.10: Echipele de start

PETROLUL: Bornescu - Achim, Hoban, Manasse, Guilherme - De Lucas, Mustivar - Boudjemaa, Morar, Mutu - Camara

STURM GRAZ: Gratzei - Ehrenreich, Madl, Vujadinovic, Klem - Weber, Hadzic, Wolf, Schoffer - Beichler, Beric

Petrolul joaca astazi primul amical in cantonamentul din Antalya, impotriva austriecilor de la Sturm Graz (locul 6 in campionat).

Toti ochii vor fi atintiti asupra celor doua super achizitii facute de Petrolul in aceasta iarna, Ianis Zicu si Adi Mutu, care vor juca astazi primul meci in tricoul galben-albastru.