Momentul în care Mihai Stoica a fost sigur de victoria FCSB-ului în derby-ul cu Rapid: "Acolo eram în suferință"

Mihai Stoica FCSB fcsb - rapid Superliga
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 20:34
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 20:44

FCSB a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 3-1, într-un meci din etapa a 17-a a Superligii de fotbal.

FCSB s-a impus la capătul unui joc foarte bun, prin golurile marcate de Andrei Cordea (minutul 14), Andrea Compagno (minutul 31) şi Octavian Popescu (minutul 57), în timp ce pentru Rapid a punctat Marko Dugandzic (minutul 76 - penalty).

În minutul 33, jocul a fost întrerupt circa două minute de arbitrul Sebastian Colţescu din cauza incidentelor provocate de suporterii FCSB-ului, care au avut scandări nepotrivite şi au aruncat cu obiecte spre colţul terenului, unde Ioniţă se pregătea să execute un corner.

FCSB venea după un eşec în deplasare cu Universitatea Cluj (scor 1-2), iar Rapid era neînvinsă de patru etape (două victorii, două egaluri). În tur, Rapid s-a impus cu 2-0.

Mihai Stoica, impresionat de dăruirea jucătorilor de la FCSB

Managerul general al vicecampioanei României a dezvăluit că a fost încântat de determinarea cu care jucătorii antrenați de Mihai Pintilii au arătat-o pe terenul de joc, în derby-ul cu Rapid.

"Am spus că nu faptul fizic contează, acolo eram în suferință. Unii dintre jucătorii noștri, cum e Andrea Compagno nu avea cum să fie 100% fizic pentru meciul ăsta. Dar adrenalina pe care o generează zeci de mii de steliști... Mărturisesc că nu m-am așteptat ca toți cei care au intrat pe teren să fie din punctul de vedere al determinării de nota 10.

De regulă, câștigi un meci când ai șapte jucători în formă sportivă. Și ți-e greu când ai mai puțin de cinci-șase. De data asta nu aș putea să aleg un jucător și să spun că ăsta nu a fost cine știe ce. Toți au fost foarte bine.

E greu să joci împotriva lui Luckassen. Joacă bine cu spatele la poartă, ține foarte bine adversarul. Ați văzut ce s-a întâmplat. Noi chiar am fost bine, de la 2-0 nu am mai avut emoții de loc", a declarat Mihai Stoica la Orange Sport.