MM Stoica a numit jucătorul de la FCSB pe care îl vede vârf, meci de meci. "Am altă părere despre el"

MM Stoica David Miculescu FCSB Superliga Mihai Stoica/sursa foto: Imago
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 10:52
Data actualizarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 11:14

FCSB întâlnește duminică echipa FCU Craiova, de la 21:00, într-un meci din etapa a 16-a a Superligii.

Echipa patronată de Gigi Becali e lider în clasamentul Superligii și vrea să câștige titlul după o pauză de nouă ani. După un început excelent de campionat, vicecampioana a scăzut din turație pe finlalul turului sezonului regulat. Modificările din echipa de start, erorile comise în defensivă sau ineficacitatea atacanților au făcut ca gruparea antrenată de Elias Charalambous să nu se distanțeze în ierarhia Superligii.

MM Stoica e sigur: David Miculescu, vârf la FCSB

O mare problemă o reprezintă și postul de atacant central. Andrea Compagno a avut o evoluție ștearsă, iar Gigi Becali a încercat mai multe variante pentru rolul de "nouar". Managerul general de la FCSB, Mihai Stoica, e de părere că David Miculescu s-ar potrivi pentru rolul-problemă de la FCSB.

• Mihai Stoica/sursa foto: Imago

”Eu, dacă aş fi decis, David Miculescu ar fi jucat meci de meci şi, poate, ar fi fost golgheterul echipei. Da, vârf. A jucat şi la UTA vârf. Poate să joace acolo.

Am altă părere despre el: îl văd un jucător cu certe perspective, dar trebuie să joace. Dacă joacă 20 de minute o dată la trei meciuri, nu are cum să crească”, a declarat Mihai Stoica, la Orange Sport.

În vârstă de 22 de ani, David Miculescu mai are contract cu FCSB până pe 30 iunie 2027. Evaluat la 1 milion de euro de site-ul transfermarkt, arădeanul poate juca și vârf datorită staturii sale impresionante (1,91 m), dar și bagajului tehnic pe care îl deține.

La UTA, clubul la care s-a format, internaționalul cu 12 selecții în reprezentativa de tineret juca mai mult în extreme, așa cum a fost repartizat și la FCSB, club care a plătit pentru transferul atacantului 1,7 milioane euro.

În acest sezon, David Miculescu a jucat pentru FCSB 19 meciuri în toate competițiile. A marcat două goluri și a oferit o pasă decisivă.