Mihai Iosif pune presiune pe Cristiano Bergodi, antrenorul Rapidului: „Trebuie să câștige meciuri!”

mihai iosif Rapid Superliga Superliga Mihai Iosif
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 09 August 2023, 22:32
Data actualizarii: Miercuri 09 August 2023, 22:39

Rapid București a suferit o înfrângere dureroasă în meciul disputat împotriva lui FC Voluntari, scor 2-1, în ultima partidă din etapa a patra a Superligii.

Ilfovenii au reușit să deschidă scorul în doar 11 secunde. Giuleștenii au reușit să egaleze rapid prin Marko Dugandzic, în minutul 13, însă defensiva „alb-vișiniilor” a cedat din nou în fața presiunilor adversarilor. În minutul 37, mingea centrată de Radu Boboc a fost trimisă în proprie poartă de Christopher Braun (autogol), după o ieşire nereuşită a portarului Moldovan.

Momente dificile pentru Bergodi pe banca Rapidului

Mihai Iosif, fost antrenor al Rapidului, a vorbit despre situația în care se află echipa din Giulești și a subliniat importanța obținerii de puncte în această perioadă dificilă.

„Să câștige meciuri (n.r. - asta trebuie să facă Bergodi). La Rapid îi trebuie puncte. Astea aduc liniștea. Ai toate condițiile la Rapid. E un public de care tu ca antrenor trebuie să profiți. Îți dă o energie... Trebuie să capacitezi tot vestiarul, nu doar primul '11', să câștigi”, a spus Mihai Iosif, la Digisport.

Rapid București se află pe locul opt în clasamentul Superligii, cu cinci puncte acumulate din patru etape (o victorie, două egaluri și o înfrângere).

Următorul meci al „alb-vișiniilor” va fi un derby împotriva Petrolului, în etapa cu numărul cinci a Superligii. Meciul este programat să aibă loc duminică, pe 13 august, de la ora 21:30.