"Mbappe s-a purtat foarte urât, de aceea am făcut asta!". Dezvăluiri la o lună după finala Argentina - Franța

Superliga
Data publicarii: Miercuri 18 Ianuarie 2023, 10:28
Data actualizarii: Miercuri 18 Ianuarie 2023, 10:28

A trecut o lună de la finala Cupei Mondiale dintre Argentina și Franța, scor 3-3 (4-2 d.l.d.), iar cele două tabere continuă să își arunce săgeți.

Kylian Mbappe a marcat nu mai puțin de patru goluri în ultimul act - două în timpul regulementar, unul în prelungiri și unul la loviturile de departajare - iar starul francez a fost ironizat de argentinieni după finală, în special de portarul Emiliiano Martinez, care a fost în prim-plan cu mai multe episoade controversate.

Cristian Romero: "Mbappe l-a tratat foarte urât pe Enzo Fernandez"

Un moment tensionat s-a petrecut și pe teren. După ce Lionel Messi a înscris în prelungiri și i-a readus în avantaj pe sud-americani, fundașul Cristian Romero a sărbătorit provocator în fața lui Kylian Mbappe, iar jucătorul lui Tottenham și-a explicat acum gestul.

"Am sărbătorit golul în fața lui Mbappe pentru că Enzo Fernandez vorbise cu el, iar Mbappe l-a tratat foarte urât. De aceea am sărbătorit golul lui Leo în fața lui.

Revăd finala zilnic. Mi-am doriit mereu să înfruntăm Franța în finală pentru că ei erau campionii mondiali", a spus Cristian Romero, citat de RMC Sport.

Și Emiliano Martinez l-a ironizat pe Kylian Mbappe.

Desemnat cel mai bun portar al turneului, Martinez a făcut un gest obscen în timp ce ținea în mână premiul, însă nu s-a oprit aici. În vestiar a strigat "un minut de reculegere pentru Mbappe!", iar la sărbătoarea din Buenos Aires s-a amuzat ținând în mână o păpușă cu chipul aceluiași Mbappe.

"Dibu", așa cum este cunoscut portarul, a fost criticat de mai multe persoane importante din fotbal, care au catalogat gesturile sale "stupide" sau "lipsite de maturitate"