Marius Lăcătuș nu crede că FCSB e deja campioană. ”Fiara” a argumentat

Marius Lacatus FCSB Superliga Marius Lăcătuș
Data publicarii: Miercuri 24 Ianuarie 2024, 08:23
Data actualizarii: Miercuri 24 Ianuarie 2024, 08:23

FCSB a câștigat meciul cu UTA Arad, primul din 2024, scor 4-0, în cadrul etapei cu numărul 22 din Superliga României.

Darius Olaru a fost cel care a deschis scorul în minutul 20, cu un șut puternic din afara careului, iar două minute mai târziu a dus scorul la 2-0, profitând de o gafă în defensiva lui Mircea Rednic.

În partea secundă, tot Olaru a reușit ”tripla” după ce a transformat un penalty acordat cu VAR, iar David Miculescu a stabilit scorul final, 4-0.

Marius Lăcătuș nu vede ecuația titlului încheiată

Chiar dacă FCSB a profitat de pașii greșiți făcuți de contracandidatele la titlu și s-a distanțat la 11 puncte în fruntea clasamentului, Marius Lăcătuș, legenda Stelei, nu crede că echipa lui Gigi Becali este deja campioană.

”Fiara” spune că avantajul FCSB-ului poate fi recuperat de contracandidate, având în vedere că, în play-off, punctele vor fi înjumătățite.

”Câte meciuri mai sunt de jucat din sezonul regulat? Opt? Dacă diferența de puncte se micșorează sau rămâne aceeași la început de play-off, atunci titlul se mai joacă.

Șase puncte, după înjumătățire, înseamnă două jocuri directe în play-off. De ce să nu speri dacă ai șansa asta?

Nu știu dacă au cel mai bun lot din România. Aaa, omogen da, asta este altceva. Important este ca lupta să se dea până la capăt. Pot fi două echipe care să se afle la șase puncte de FCSB. De ce să nu riște, dacă tot vor mai avea șanse?”, a spus Marius Lăcătuș, la Digi Sport.

FCSB a profitat de pasul greșit făcut de CFR Cluj, care a pierdut cu ultima clasată, FC Botoșani. Victoria vicecampioanei o duce la 11 puncte distanță de locul doi, după 22 de etape.

În următoarea etapă, FCSB se va deplasa pe terenul celor de la Universitatea Craiova, ocupanta locului patru, în timp ce UTA Arad, care a rămas pe locul 13, va primi vizita celor de la Sepsi OSK.