Măldărășanu, un car de nervi la finalul meciului cu Chindia! Atac la Petrea: „Vreau să-i transmit ceva lui Toni!”

maldara Chindia Targoviste FC Hermannstadt Marius Maldarasanu Toni Petrea Superliga Marius Măldărășanu
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 16:36
Data actualizarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 16:40

Hermannstadt a obținut o victorie importantă, scor 2-1, în meciul cu Chindia, disputat în deplasare, în cadrul etapei a treia din play-out.

Golul victoriei a fost marcat în prelungiri, iar la finalul confruntării, antrenorul sibienilor, Marius Măldărășanu, s-a lansat într-un atac la adresa omologului său de la Chindia, Toni Petrea, care l-a acuzat că a câștigat „cu bulan” (n.r. - norocos).

Măldărășanu a susținut că Toni Petrea ar trebui să dea dovadă de mai multă modestie, subliniind faptul că acestuia îi lipsește respectul pentru adversari.

Măldărășanu, nervos la finalul meciului cu Chindia

„Sunt foarte euforic, sunt trei puncte mari, dar vreau să îi transmit ceva și lui Toni Petrea, pentru că face o treabă foarte bună de când a plecat de la FCSB, că trebuie să fie mai modest.

Când ai bătut la Mediaș, eu accept greșeala, accept înfrângerea, l-am felicitat și i-am urat baftă. Acum, la fel, m-am dus să îi urez baftă, la care el mi-a spus: 'm-aș bucura și eu să am bulanul vostru'. Normal că m-am enervat.

Bulan? Și noi am pierdut puncte pe final, cu Sepsi, acasă, în minutul 88, am pierdut puncte la FCSB, pe final, am pierdut puncte cu Botoșaniul.

Am și câștigat puncte, e adevărat, dar i-am spus că, până la urmă, dacă vrei să joci fotbal, fotbalul te respectă. Noi asta am făcut, am jucat fotbal pe terenul ăsta, am încercat, pe când ei au jucat lungă și pe-a doua.

Asta vreau să-i transmit. Nu e normal. Noi trebuie să ne respectăm mai mult, pentru că nimeni nu ne respectă. M-a deranjat un pic și vreau să scot un pic în evidență. Are valoare, e foarte bun profesional, dar nu ne doare mâna să acceptăm această înfrângere, în cazul lui”, a spus Măldărășanu la final.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a urcat pe locul 10 în clasament (21 de puncte), în timp ce Chindia Târgoviște ocupă locul 13 (baraj), cu 19 puncte.