universitatea craiova - chindia targoviste Jovan Markovic Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 17 Decembrie 2022, 21:08
Data actualizarii: Sambata 17 Decembrie 2022, 21:22

În doar 45 de minute, Universitatea Craiova a înscris de două ori: o dată prin Alexandru Crețu, în minutul 22, iar a doua oară, prin Jovan Markovic, în minutul 30.

Însă, ultimul gol a fost excepțional. Oltenii au plecat pe un contraatac, iar Crețu i-a pasat decisiv lui Markovic care nu a stat pe gânduri și a lobat peste Căbuz fără nicio problemă.

Scărița fotbalistului i-a pus în avantaj pe olteni. Chindia ar fi putut reduce din diferența câteva momente mai târziu, când arbitrul a arătat punctul cu var în urma unui fault, dar Popescu a apărat excepțional.

Echipele de start!

• Universitatea Craiova: Popescu - Hanca, Screciu, Mitrea, Vătăjelu - Crețu, Mateiu, Vâtcă - Cîmpanu, Markovic, Ivan
  • Chindia Târgoviște: Căbuz - Căpușă, Celea, Fernandez, Ioniță - Vorobjovas, Akhmatov - Mihaiu, Chamed, Popadiuc

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște, înainte de meciul direct

Universitatea Craiova a câștigat primul meci fără Mirel Rădoi (41 ani) pe banca tehnică. Oltenii au învins-o pe CS Mioveni, 1-0, grație reușitei spectaculoase a lui George Cîmpanu (22 ani). În timp ce Chindia Târgoviște a pierdut în fața FCSB-ului, 0-2, pe un teren noroios la Ploiești.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de șapte ori în competiţie internă, de trei ori s-a impus Universitatea Craiova, de două ori au câştigat dâmboviţenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Înaintea duelului direct, gruparea din Bănie ocupă locul 5, cu 35 de puncte, iar Chindia Târgoviște a ieșit din zona roșie a clasamentului și a urcat până pe locul 12, cu 21 de puncte.