"Mă întreb de ce nu a fost convocat la națională". Jucătorul remarcat după Universitatea Craiova - FCSB 1-2

Universitatea Craiova FCSB Florin Prunea Stefan Tarnovanu Superliga
Data publicarii: Luni 01 Mai 2023, 10:37
Data actualizarii: Luni 01 Mai 2023, 10:50

FCSB s-a impus cu scorul de 2-1 în partida din deplasare, cu Universitatea Craiova și a urcat, provizoriu, pe locul doi.

FCSB a urcat pe locul secund în urma acestui succes, conturat prin golurile înscrise de Andrea Compagno (minutul 44), Deian Sorescu (minutul 84). Golul gazdelor a fost înscris de Elvir Koljic (minutul 90+4 - penalty), după ce Christopher Dawa l-a faultat în careu pe Raul Silva, fază sesizată de arbitrajul video.

La 1-0 pentru bucureşteni, Universitatea Craiova a ratat un penalty, prin Andrei Ivan (minutul 83), care a executat lamentabil (şut pe lângă), lovitura de pedeapsă fiind dictată pentru un henţ comis de Iulian Cristea. Imediat după penalty, FCSB s-a desprins prin golul lui Sorescu.

Ștefan Târnovanu, lăudat de Florin Prunea

Victoria obținută de vicecampioana României s-a datorat și paradelor de excepție reușite de Ștefan Târnovanu, cel care a fost lăudat de un fost internațional român.

"Eu mă întreb de ce Târnovanu nu a fost convocat în echipa națională. Poate că Edi Iordănescu și Emil Săndoi au avut un pact să îl lase la tineret. Dar el e cel mai bun portar din România. Cel mai bun portar român, zic eu", a spus Florin Prunea, la DigiSport.

FCSB are 40 de puncte, dar poate reveni pe locul trei dacă CFR Cluj va câștiga în Giulești. În următoarea etapă, vicecampioana va juca pe teren propriu cu Sepsi.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova a rămas pe locul patru, cu 35 de puncte, și mai are doar șanse teoretice pentru titlu. Oltenii se vor duela în următoarea rundă cu CFR Cluj, în Gruia.