„FCSB a fost inexistentă!” Oficialul Farului a analizat jocul roș-albaștrilor după duelul de la Craiova

Gica Popescu FCSB Universitatea Craiova Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 01 Mai 2023, 08:27
Data actualizarii: Luni 01 Mai 2023, 08:28

FCSB s-a impus în meciul cu Universitatea Craiova din etapa a șasea a play-off-ului Superligii României, scor 2-1.

Andrea Compagno a deschis scorul în minutul 44, cu un gol cu capul după o centrare bună a lui Florinel Coman. Avantajul a fost majorat de Deian Sorescu, în a doua repriză, după ce Andrei Ivan a executat slab un penalty primit în urma unui henț comis de Iulian Cristea în careu.

Oltenii au redus din diferență cu un gol marcat de Elvir Koljic în prelungirile partidei, însă FCSB a luat cele trei puncte și profitând de remiza obținută de Farul cu Sf. Gheorghe, scor 1-1, a trecut pe locul doi în clasament și a micșorat distanța de lider la trei puncte.

Gică Popescu, analiză dură după meciul Universitatea Craiova - FCSB: „Nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor!”

Președintele Farului, Gică Popescu, a analizat duelul de pe „Ion Oblemenco”, precizând că vicecampioana en-titre a fost „inexistentă” pe teren, în afară de fazele golurilor. Fostul internațional îl laudă însă pe Târnovanu, despre care crede că și-a salvat echipa duminică seară.

„Meciul nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor, mă așteptam la altceva, la mai multe faze de poartă. În prima repriză au fost două faze, bara lui Markovic. Singurul șut pe poartă a fost tot al lui Markovic.

FCSB a fost pur și simplu inexistentă. A fost prima dată când a ajuns la poartă, atunci a marcat. FCSB a dat dovadă de mult pragmatism și de noroc în această seară.

Rezultatul se datorează jumătate portarului Târnovanu. Cu tot respectul pentru FCSB, a făcut un meci foarte slab, dar l-a câștigat”, a declarat Gică Popescu la Prima Sport.