Lovitură de proporții după Rapid – Sepsi 0-1! "Minim 6 luni nu va juca"

Nicolae Paun Jakub Hromada Rapid Bucuresti Sepsi OSK Sfantu Gheorghe Superliga
Ionuț Stoica
Data publicarii: Marti 16 Aprilie 2024, 16:43
Data actualizarii: Marti 16 Aprilie 2024, 16:43

În urma partidei Rapid – Sepsi, scor 0-1 din etapa a patra a play-off-ului din Superligă, oaspeții au primit o veste extrem de proastă.

Finanțatorul celor de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Laszlo Dioszegi, a anunțat că Nicolae Păun a suferit o ruptură la nivelul ligamentelor încrucișate în timpul meciului cu Rapid. Această accidentare severă îl va ține pe margine pe jucător pentru cel puțin 6 luni.

„Păun are ruptură de ligamente. Acum 10 minute am primit vestea groaznică, minim 6 luni nu va juca, era un jucător care avea evoluții foarte bune. Era un „stâlp” acolo la mijloc, nu prea mai avem nici mijlocași, în afară de Alimi, mai avem pe Kallaku, să vedem cu Matei ce se întâmplă, din păcate suntem din ce în ce mai puțini la fiecare meci." a declarat Laszlo Dioszegi, conform Fanatik.

Accidentare groaznică suferită de Nicolae Păun

Accidentarea a survenit în minutul 83 al meciului, când Păun a intrat într-un duel cu Jakub Hromada, iar cei doi s-au lovit genunchi în genunchi. Nicolae Păun a fost înlocuit imediat, iar verdictul medical care a venit la scurt timp a confirmat temerile: o ruptură a ligamentelor încrucișate.

Această veste este o lovitură grea pentru Sepsi, care își va pierde un jucător important pentru o perioadă lungă de timp. Nicolae Păun este unul dintre pilonii echipei, iar absența sa va fi resimțită în următoarele meciuri din play-off.

Laszlo Dioszegi: "Băieții s-au dăruit 100% pe teren"

"Am fost foarte entuziasmat pentru că așteptam de foarte mult timp să „spargem gheața” și să venim acasă cu trei puncte. Era timpul să echilibrăm balanța, am fost foarte încântat pentru că băieții s-au dăruit 100% pe teren.

Foarte multă lume a considerat că vom fi „sparring partner” pentru celelalte echipe, se vorbea că nu vom câștiga niciun meci, dar noi am demonstrat la fiecare meci că ne luptăm, inclusiv cu FCSB”, a spus Laszlo Dioszegi, potrivit sursei citate.